Konec "merkelismu" je na obzoru, bojuje se o konzervativní voliče, říká německý analytik

Martin Novák Martin Novák
27. 11. 2017 11:45
Co je to merkelismus, který použil například časopis Der Spiegel? "Je to praxe kancléřky přijímat rozhodnutí bez předchozího konsenzu," vysvětluje německý analytik Roland Freudenstein. "Je to tendence Merkelové oznamovat určité kroky bez toho, aby zdůvodnila, proč je činí," dodává v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Tento styl politiky podle Freudensteina neskončí přes noc. Ale postupně se to stane.
Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Praha - Angela Merkelová bude pravděpodobně dál německou kancléřkou, ale její moc ve vlastní straně slábne.

A pokud dojde na předčasné volby, hned čtyři strany se budou přetahovat o konzervativní voliče. Merkelové křesťanští demokraté (CDU), jejich sesterská bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU), svobodní demokraté (FDP) a také krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD).

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká Roland Freudenstein, německý analytik Centra evropských studií Wilfrieda Martense. Podle něj lze označil konec rozhovorů o takzvané jamajské koalici za politickou krizi.

Freudenstein přijel do Prahy na konferenci HOMEAFFAIRS 2017, kterou pořádal think-tank Evropské hodnoty.

A.cz: Německo se ocitlo trochu nečekaně v politické krizi. Překvapilo i vás, že rozhovory o tzv. jamajské koalici zkrachovaly?

Roland Freudenstein: Všichni jsou chytřejší, až když něco dopadne nebo nedopadne. Rozhodně ale mnoho lidí očekávalo, že to takto skončí. Já osobně jsem tušil, že dohoda křesťanských demokratů, CSU, Zelených a svobodných demokratů není hotovou věcí a že rozhovory budou složité.

Roland Freudenstein.
Roland Freudenstein. | Foto: Martin Novák

Stačí jen to, že se snažily dohodnout čtyři politické strany, které reprezentují velmi odlišné části německé společnosti.

Zda byly blízko k dohodě, to se možná nikdy s určitostí nedozvíme. Různí lidé to podávají a budou podávat různě.

Faktem je, že strana svobodných demokratů (FDP) odešla z jednání, protože její vedení mělo pocit, že se rýsující vládní program příliš vzdaluje jejich představám.

FDP byla ve vládě s křesťanskými demokraty mezi roky 2009 až 2013. Vzdala se mnoha svých priorit v zájmu koalice. V dalších volbách se ani nedostala do Bundestagu a tato zkušenost je pro ni traumatem.

Takže si řekla, že než vládnout špatně, to je lepší nevládnout vůbec. A trvá na svých programových prioritách, než aby riskovala další volební katastrofu.

Počet křesel v Bundestagu na základě výsledků voleb z 24. září.
Počet křesel v Bundestagu na základě výsledků voleb z 24. září. | Foto: Aktuálně.cz

Je možné, že svobodní demokraté se snaží přes tvrdší postoj vůči imigraci lovit voliče krajně pravicové Alternativy pro Německo, která se vymezuje vůči migrantům a islámu?

Je to jedno z možných vysvětlení. Jsou velmi radikálně proti tomu, aby někteří uprchlíci mohli do Německa vzít i své příbuzné v rámci spojování rodin. Radikálnější než (bavorská) CSU, která byla původně označována za nejextrémnější stranu koaličních rozhovorů ve smyslu omezování imigrace.

Takže vysvětlení, že se FDP snaží přebírat i hlasy Alternativy pro Německo, je namístě.

Ostatně i v rámci CDU jsou hlasy, že kurz vytyčený Angelou Merkelovou se má změnit a strana by se měla posunout více doprava. Takže pokud se svobodní demokraté snaží oslovit nové voliče, nejde jen o sympatizanty Alternativy pro Německo, ale také křesťanských demokratů.

Konec merkelismu?

V německých médiích se objevují hlasy, že neúspěch koaličních rozhovorů je signálem konce éry Angely Merkelové. Týdeník Der Spiegel zveřejnil analýzu s titulkem "Konec merkelismu". Blíží se konec Merkelové jako kancléřky a předsedkyně CDU?

Konec merkelismu by nastal tak jako tak. Ne náhle, nastává postupně.

Někteří lidé prorokovali politický konec Angely Merkelové už v roce 2015, v čase uprchlické krize. Ačkoliv tehdy s jejím rozhodnutím nechat otevřené hranice uprchlíkům z humanitárních důvodů mnozí Němci souhlasili, to je třeba připomenout.

Jenže tohle byl právě případ, který by někteří merkelismem nazvali. Je to praxe kancléřky přijímat rozhodnutí bez předchozího konsenzu a její přesun CDU k politickému středu, který znamená téměř zánik politické identity této strany. Je to tendence Merkelové oznamovat určité kroky bez toho, aby zdůvodnila, proč je činí.

Tento styl politiky neskončí přes noc. Potrvá ještě možná několik let a nelze říci, že to je dobře, nebo špatně.

Často je slyšet názor, že za Merkelovou není v CDU náhrada. Ve straně ale přece jsou někteří politici, se kterými se počítá: ministryně obrany Ursula von der Leyenová, ministr vnitra Thomas De Maiziere, ministr při úřadu kancléřky Peter Altmeier, poslanec Bundestagu Volker Kauder…

Musím se trochu usmívat, když říkáte tato jména.

Každý, kdo dosáhl určitých úspěchů v domácí a zahraniční politice, vypadá svým způsobem nenahraditelný. Dokud ho skutečně někdo nenahradí. Když Merkelová kdysi nahradila ve vedení CDU Helmuta Kohla, skoro nikdo nevěřil, že by mohla dosáhnout jeho formátu.

Ale garantuji vám, že nikdo z těch, které jste jmenoval, nástupcem Merkelové nebude a nejspíš nebude do předsednické funkce ani navržen. Nechci zabíhat do detailů, ale všichni z nich narazí na silnou opozici v rámci různých křídel a frakcí CDU.

Navíc je už pryč doba, kdy Merkelová mohla na někoho ukázat a říci: Tento člověk se stane mým nástupcem. Teď už to udělat nemůže, takovou moc už ve straně nemá. Přestože patrně bude další čtyři roky německou kancléřkou.

Krajní pravice nemusí posílit

Pokud přece jen budou předčasné volby, nevydělá na nich nejvíce Alternativa pro Německo?

Volby možná na jaře budou, je to možné. Po kolapsu koaličních rozhovorů se zatím objevily dva průzkumy. Ukázaly, že strana svobodných demokratů mírně posiluje, o jeden až dva procentní body. Naopak CDU mírně ztrácí. To je asi něco, co kancléřka nečekala.

Co se týká Alternativy pro Německo, tak se její odpůrci obávají, že v dalších volbách by mohla získat nové hlasy. Že volby budou triumfem nacionalismu a populismu.

Podle mě bude hodně záležet na tom, zda se FDP naopak podaří oslovit některé voliče Alternativy pro Německo.

Je spousta schopných politiků, ale nejsou to lidé, kteří mají v krvi rozhodování, myslí si publicista Jaroslav Šonka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 minutami

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu Boeing 737 MAX

Agentura EU pro bezpečnost letectví schválila obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX. Provoz byl před téměř dvěma lety přerušen kvůli nehodám.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy