Ministr zahraničí Rudých Khmerů stanul před soudem

gaz
30. 6. 2008 15:01
Ieng Sary byl roku 1996 omilostněn a proces neuznává
Ieng Sary u soudu
Ieng Sary u soudu | Foto: Reuters

Phnompenh - Ieng Sary, jeden z někdejších nejvyšších vůdců hnutí Rudí Khmerové, které na konci sedmdesátých let zpustošilo Kambodžu a zmařilo statisíce lidských životů, stanul před soudem.

Kromě bývalého ministra zahraničí, kterému je nyní 82 let, je z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti obviněna i jeho žena a bývalá ministryně sociálních věcí Ieng Tirith.

Podle BBC se zasedání v hlavním městě Phnompenhu zúčastnilo okolo 300 lidí. Když se soudce Ienga zeptal, zda se cítí vinen, odpověděl: "Jsem na odpočinku."

Většina vůdců hnutí dožila v poklidu. Zde bydlel až do listopadu minulého roku Ieng
Většina vůdců hnutí dožila v poklidu. Zde bydlel až do listopadu minulého roku Ieng | Foto: Reuters

Neplatný proces?

Právníci politika a vůdce rebelů se snaží proces pořádaný tribunálem OSN prohlásit za neplatný. Argumentují předchozí královskou amnestií, kterou Ieng získal výměnou za ukončení ozbrojeného boje ve druhé polovině devadesátých let.

Upozorňují také na jeho údajně stále se zhoršující zdravotní stav.

Kambodžané by však rádi viděli jednoho z největších propagátorů někdejšího pokusu o "celkovou obrodu společnosti" ve vězení.

Přesný počet obětí režimu není znám, pravděpodobně to však byl více než milion lidí. Většina zemřela hladem, další byli hromadně popravováni.

"Chci, aby Ieng Sary mluvil pravdu," citovala agentura AFP sedmapadesátiletého Henga Sruye, který do hlavního města na přelíčení přicestoval z jihozápadní provincie Kampot.

"Přišel jsem během režimu Rudých Khmerů o mnoho příbuzných. Nepamatuji si o kolik, ale bylo jich mnoho."

Totální obroda společnosti

Kromě Ienga a jeho manželky tribunál soudí i další významné představitele hnutí. Bývalého prezidenta Khieu Samphana, Nuon Cheu považovaného za vrchního ideologa Rudých Khmerů a Khang Khek leua, který vedl věznici Tuol Sleng, kde se ve velkém mučilo a zabíjelo.

Rudí Khmerové převzali moc v zemi roku 1975. Jejich cílem bylo zbavit Kambodžu všech zahraničních civilizačních "zlozvyků" a navrátit ji rurálnímu životu. Hlavní město Phnompenh bylo vystěhováno do džungle a režim zrušil peníze, náboženství i školství.

K tomu, aby byl člověk popraven, stačilo nosit brýle nebo znát cizí jazyk. Že mnoho z vůdců hnutí vystudovalo ve Francii, jim samým nijak nevadilo.

 

Právě se děje

Další zprávy