Ďáblův advokát znovu na scéně. Hájí Rudého Khmera

pav
23. 4. 2008 19:10
Jacques Verges zastupoval leckoho, marxismu ale věří
Jacques Verges je dnes celebritou se vším všudy. Loni o něm slavný francouzský režisér Barbet Schroeder natočil celovečerní dokumentární film nazvaný Advokát teroru
Jacques Verges je dnes celebritou se vším všudy. Loni o něm slavný francouzský režisér Barbet Schroeder natočil celovečerní dokumentární film nazvaný Advokát teroru | Foto: Reuters

Phnompenh - Kontroverzní francouzský právník Jacques Verges, který v minulosti obhajoval například nacistu Klause Barbieho, popírače holocaustu Rogera Garaudyho či teroristu Carlose „Šakala",  má nový případ.

„Ďáblův advokát", jak mu pro jeho připravenost sloužit lidem ztělesňujícím pro mnoho lidí absolutní zlo, začali přezdívat, je součástí týmu právníků, kteří obhajují před mezinárodním tribunálem OSN pro Kambodžu někdejší hlavu státu Rudých Khmerů.

Obžalovaný: Khieu Samphan

Khieu Samphan byl prezidentem Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Pol Potových maoistických fanatiků, kteří mají na svědomí přes půldruhého miliónu lidských životů.

Ve středu tento 76letý křehký stařík, který byl zatčen loni v listopadu, předstoupil před tři kambodžské a dva zahraniční soudce tribunálu s žádostí, aby jej propustili z vazby na kauci, dokud nezačne řádný soud.

Za podíl na válečných zločinech a zločinech proti lidskosti spáchaných režimem Rudých Khmerů mu hrozí doživotní vězení.

Khieu Samphan nepopírá, že v 70.letech během krvavého pokusu o převýchovu společnosti podle marxisticko-leninistického vzoru v Kambodži hromadně umírali lidé. Tvrdí však, že na tom nenesl žádnou zodpovědnost a že jeho funkce byla ryze formální.

Srdeční záležitost?

Pro 83letého Vergese, který nedávno prohlásil, že by byl ochoten obhajovat i George Bushe, pokud by přiznal vinu, však znamená obhajoba někdejšího funkcionáře komunistického státu více než jen běžnou právnickou nádeničinu.

Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných
Khieu Samphan, někdejší prezident Demokratické Kampučie, jak se Kambodža oficiálně nazývala za krátké, ale o to brutálnější vlády Rudých Khmerů, usedl na lavici obžalovaných | Foto: Reuters

 Jako přesvědčený komunista a bojovník proti kolonialismu se na pařížské Sorbonně v 50.letech spřátelil s Pol Potem.

Když potom na počátku 70.let už jako slavný právník, který si udělal jméno na obhajobě alžírské antikoloniální bojovnice a pumové atentátnice Džamily Bouhiredové, na osm let beze stopy zmizel, rozšířily se spekulace, že je právě v Kambodži u Rudých Khmerů.

Ačkoli on sám se k tomu nikdy jasně nevyjádřil, většina lidí z jeho blízkého okolí je o tom dodnes přesvědčena. Nejasnosti však panují i ohledně jeho pobytu v Praze, kam odjel v 50.letech na blíže neurčenou ideologickou misi.

 

Právě se děje

Další zprávy