Ministr: Právník Jan Rytíř získal titul v SR nezákonně

ČTK ČTK
2. 7. 2012 18:44
Policie kvůli nesrovnalosti při obhajobě dizertační práce obvinila rektora školy
Jan Rytíř
Jan Rytíř | Foto: Petr Protivánek

Bratislava/Olomouc - Olomoucký právník Jan Rytíř získal akademický titul na bratislavské policejní akademii nezákonně. Novinářům to řekl ministr vnitra Róbert Kaliňák.

Policie podle něj zjistila nesrovnalosti při obhajobě Rytířovy dizertační práce a obvinila kvůli tomu rektora školy Václava Krajníka. Ten v jiném případu čelí obvinění z korupce při přijímání uchazečů o studium. Rytíř popírá, že by on sám chyboval.

Přestože Krajník podle Kaliňáka věděl, že nebyly splněny náležitosti potřebné k obhajobě dizertace, Rytíř doktorát získal. Stalo se tak v rozporu se zákonem stanovenými podmínkami. Zatím ale není jasné, zda Rytíř kvůli tomu o akademický titul přijde.

Rytíř v minulosti poukázal na údajně nestandardní praktiky firmy ČEZ při vymáhání dluhů za neoprávněný odběr elektřiny. Angažuje se také ve straně Suverenita Jany Bobošíkové.

Slovenský list Sme koncem května napsal, že zápis z obhajoby Rytířovy dizertační práce obsahuje zfalšovaný podpis profesora Jaroslava Ivora. Ten svou neúčast na obhajobě potvrdil.

Opisovali bratři Bártové?

Rytíř řekl, že nařčením se cítí velmi poškozený. "Titul jsem získal po řádném pětiletém studiu a obhajobě dizertační práce. Ta je původní, je rozsáhlejší, než se požaduje, a neopsal jsem ani čárku. Pokud mi někdo vytýká, že v komisi nebyli dva oponenti, to není problém můj, ale vysoké školy. Student přece nerozhoduje o složení komise," uvedl.

Doplnil, že dizertační práci obhajoval zhruba 2,5 hodiny, pak ho komise přerušila. Bylo mu sděleno, že splnil všechny podmínky a udělení titulu bude doporučeno. Po zhruba půl roce ho dostal.

Ministr Kaliňák naznačil, že policie prověří i další případy udělování titulů na bratislavské policejní akademii. Podle časopisu Reflex nynější český poslanec Vít Bárta (VV) spolu se svým bratrem Matějem, kteří na této akademii v minulosti získali titul doktor práv, prý opisovali v rigorózních pracích ze skript svého učitele. Slovenské ministerstvo vnitra letos uvedlo, že pochybení školy nezjistilo. Jak v případě Bárty tak v případě Rytíře byl prý předsedou zkoušející komise právě Krajník.

Manipulace s testy

Sporné udělování titulů není jediným údajným přešlapem pracovníků bratislavské akademie.

Rektora, kvestora i jednoho vědecko-technického pracovníka minulý týden zatkla policie. Podle Kaliňáka rektor spolu s kolegy zařizoval přijetí zájemců na tuto školu. Policie zjistila dodatečnou manipulaci s testy 29 úspěšných uchazečů, což představuje čtvrtinu z celkového počtu přijatých zájemců.

Podle Kaliňáka minimálně v případě dvou uchazečů došlo k přijetí úplatku ve výši 5000 eur (128 tisíc korun). Ministr dodal, že obvinění s výjimkou kvestora se k činu přiznali. Trojice v tomto případu čelí obvinění ze zneužití pravomocí, rektor i z přijímání úplatků.

Slovenská policie ještě před zatčením představitelů akademie provedla na škole razii. Z budovy odnesla počítače a dokumenty kvůli podezření z podvodů při čerpání z evropských fondů. Detaily o tomto vyšetřování Kaliňák neuvedl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Hasiči v podvečer likvidovali požár v panelovém domě na Karvinsku

Moravskoslezští hasiči v sobotu v podvečer likvidovali požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku. Podle předběžných informací jsou na místě mrtví, uvedli mluvčí záchranných složek.

Podle policejní mluvčí Karolíny Bělunkové hořel třináctipatrový panelový dům. Lidé před ohněm údajně vyskakovali z oken. Policejní mluvčí i mluvčí záchranné služby Ladislav Lang hovořili o tom, že na místě jsou mrtví. Podrobnosti ale zatím neměli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy