Kauza komanda ČEZ nekončí, žalobci podali dovolání k NS

Domácí ČTK Domácí, ČTK
20. 2. 2012 15:56
Třináct členů skupiny je podezřelých, že k vymáhání dluhů používali nevybíravé metody
Člen komanda ČEZ při výcviku.
Člen komanda ČEZ při výcviku. | Foto: NTZ

Olomouc - Kauza 13 pracovníků někdejší speciální skupiny společnosti ČEZ, kteří čelili obžalobě, že používali k vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny nevybíravé metody, nekončí.

Nejvyšší státní zastupitelství podalo v těchto dnech dovolání k Nejvyššímu soudu. Vyhovělo tak podnětu olomouckého krajského státního zastupitelství.

Soudy stíhání pracovníků dříve zastavily s tím, že se trestného činu nedopustili.

"Dovolání v neprospěch všech obviněných bylo podáno minulý týden ve čtvrtek," řekla mluvčí NSS Helena Markusová. Dodala, že jakmile Nejvyšší soud dovolání dostane, prostuduje trestní spis a buď nařídí veřejné zasedání, nebo v neveřejném zasedání může dovolání odmítnout. Podle ní se očekává spíše první varianta.

Případ se může vrátit znovu před soud

Podnět k využití mimořádného opravného prostředku podalo olomoucké krajské státní zastupitelství. "S rozhodnutím soudu nesouhlasím. Zastáváme po celou dobu stanovisko, že jejich jednání překračovalo meze pracovněprávních záležitostí. Podle okresního i krajského soudu pracovali v intencích toho, jak to ČEZ po nich chtěl. A s tím já nesouhlasím," řekl státní zástupce krajského státního zastupitelství Karel Studený.

Podle něj může kvůli dovolání nyní nastat i situace, že se případ znovu vrátí před soud a ten bude znovu rozhodovat o vině a trestu všech obžalovaných.

Zástupci společnosti ČEZ řekli, že stále věří, že kauza dopadne pro jejich pracovníky dobře. "Chápeme, že justice musí záležitost důkladně prošetřit. Věříme však, že naši pracovníci budou již definitivně očištěni a dojde tak k potvrzení našeho dlouhodobého přesvědčení a názoru, že k žádné nezákonné činnosti našich pracovníků nedošlo," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová.

Podotkla, že loni uskutečnili pracovníci firmy přes 6800 kontrol a u více než poloviny zjistili neoprávněný odběr elektřiny. Škody byly vyčísleny na více než 151 milionů korun.

"Konkrétně v Olomouckém kraji odhalili pracovníci odboru Kontroly měření v roce 2011 na 110 neoprávněných odběrů elektřiny. Výše škod se tak jen v rámci Olomouckého kraje vyšplhala na více než 9,2 milionu korun," doplnila mluvčí.

Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů podalo sdružení PPP - právní poradenství a pomoc, v jehož čele stojí právník Jan Rytíř. Postup žalobce, který podal podnět k dovolání, už dříve Rytíř přivítal.

"Krajský státní zástupce nemohl konat jinak, neměl jinou možnost. Kdyby to neudělal, podal bych trestní oznámení na krajského soudce kvůli maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti. Rozhodl tak, že pomohl skupině pachatelů uniknout spravedlnosti tím, že si nedal práci s pochopením skutku," uvedl Rytíř.

Pracovníci komanda u sebe měli zbraně

Údajným protiprávním jednáním pracovníků společnosti ČEZ se soudy i policisté zabývají několik let.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu původně v listopadu 2008 obvinil 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření a jejího Útvaru pro odhalování netechnických ztrát.

Podle detektivů bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je k zaplacení vysokých částek za údajné neoprávněné odběry. Pracovníci komanda měli speciální výcvik a nosili u sebe zbraně.

Prohlédněte si fotografie z cvičení komanda:

Většina podezřelých případů se stala v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách.

Před soud se nakonec dostalo 13 z nich, olomoucký okresní i krajský soud však nakonec řekl, že se trestného činu nedopustili.

Obžalovaným za vydírání a útisk hrozilo původně až půl roku vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy