Učinil tak poté, co je výsledek voleb interpetován jako nesouhlas Američanů se způsobem vedení války v Iráku. Nahradí ho bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Robert Gates.
Kritika Rumsfelda se v posledních měsících ozývala i z americké armády a z řad Republikánské strany.
Čtyřiasedmdesátiletému ministrovi kritici vyčítali, že podcenil sílu ozbrojených povstalců v Iráku po americké invazi v roce 2003 a neposlal do země více vojáků.
Spory s ministry zahraničí
Během šesti let v čele Pentagonu proslul Rumsfeld uvnitř americké vlády mimo jiné špatnými vztahy s ministry zahraničí Colinem Powellem i Condoleezzou Riceovou.
V Evropě si udělal hodně nepřátel, když ji v jednom z projevů rozdělil na starou a novou podle podpory války v Iráku. Krátce po zahájení invaze v březnu 2003 tvrdil, že ví, kde jsou v Iráku zbraně hromadného ničení. Žádné však Američané nenašli.
"Nastal vhodný čas na změnu v čele Pentagonu," řekl ve svém prvním povolebním projevu prezident George Bush.
Nový ministr Robert Gates působil v CIA celkem šestadvacet let. Vedl ji v letech 1991 až 1993. Byl také bezpečnostním poradcem čtyř amerických prezidentů.
Do funkce ministra jej musí schválit Senát.
|
Demokraté ve volbách zvítězili ve Sněmovně reprezentantů a zřejmě získají většinu i v Senátu. Hlavním důvodem jejich úspěchu je kromě korupce a skandálů v řadách republikánů také nespokojenost Američanů s průběhem a výsledky války v Iráku.
Bush se přihlásil k zodpovědnosti
A válka je především spojena s osobou ministra obrany Rumsfelda. Bush ale dnes na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že cítí vinu za špatný výsledek republikánů.
"Jako vůdce Republikánské strany nesu velkou část zodpovědnosti za to, jak dopadla ve volbách," řekl prezident.
Názor veřejnosti se změnil
Podle průzkumů veřejného mínění se nyní většina Američanů (57 procent) domnívá, že jít do války bylo chybou. Ještě před dvěma lety většina naopak Bushovo rozhodnutí svrhnout Saddáma Husajna schvalovala.
Za více než tři roky války zahynulo v Iráku více než 2 800 amerických vojáků a konflikt je stále častěji srovnáván s válkou ve Vietnamu.
Mluvčí irácké vláda Alí Dabbágh odmítl změnu na postu ministra komentovat a označil ji za vnitřní záležitost Spojených států. "My si budeme snažit o porozumění a spolupráci s jakoukoliv americkou vládou. Nezáleží na jménech," citovala Dabbágha agentura Reuters.