Ministerstvo varuje Čechy, nejezděte do Jemenu

Martin Novák Martin Novák
4. 1. 2010 17:30
Česko kvůli hrozbě terorismu omezilo provoz na velvyslanectví v Saná

* Jemenští vojáci zabili při přestřelce dva ozbrojence Al-Káidy * Podle vlády se skrývá v zemi asi 300 teroristů, plánujících útoky * Velvyslanectví USA, Británie, Francie a Japonska jsou uzavřené

Dubaj - Jemenští vojáci zastřelili dva hledané členy Al-Káidy, kteří stáli za hrozbami adresovanými americkému velvyslanectví. Oznámila to dnes vláda v metropoli Saná.

Spojené státy a Velká Británie své ambasády uzavřely, protože měly konkrétní informace o nadcházejícím útoku. Měli ho provést teroristé, kteří už podle zpravodajských informací byli ve městě.

Dnes se rozhodla uzavřít vízový a konzulární úsek svého velvyslanectví i Česká republika. Ambasádu zcela zavřela Francie, provoz své mise výrazně omezilo Japonsko.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR dnes vyzvalo české občany, aby do Jemenu raději necestovali, není-li to nezbytně nutné.

Na Jemen se zaměřila pozornost poté, co vyšlo najevo, že Nigérijec Umar Farúk Abdulmuttalab, který se pokusil na Boží hod odpálit ve vzduchu americké letadlo, absolvoval "výcvik" právě v této zemi.

Jemenská metropole Saná
Jemenská metropole Saná | Foto: Naďa Straková

Abdulmuttalab přijel do Jemenu v roce 2004 a podle svědků z té doby nebyl nábožensky zapálený. Rozhodně ne fanatikem. 

Studoval na Institutu arabského jazyka v Saná arabštinu. Podle jednoho z učitelů už loni bylo vidět, že se Nigérijec změnil.

Podle vyšetřovatelů zmizel zhruba mezi zářím a prosincem loňského roku. Pravděpodobně tento čas trávil výcvikem na utajeném místě Al-Káidy v Jemenu.

Když v prosinci odlétal, měl propadlé vízum. Úřady teď pátrají, proč odpovědní pasoví úředníci na letišti kvůli tomu Abdulmuttalaba nezadrželi.

Výsledkem Nigérijcova pokusu o útok na letadlo z Amsterodamu do Detroitu však je, že Jemenci zpřísní podmínky pro udělování dlouhodobých víz a budou více prověřovat, kdo přijíždí ze zahraničí na místní školy studovat.

O Jemenu se tak hovoří jako o další frontě v boji s Al-Káidou či jako o novém Afghánistánu. Vláda v Saná ale tvrdí, že si s teroristy a Al-Káidou dokáže poradit.

Nigerijský terorista se pokusil zapálit stroj společnosti Delta Airlines na lince z Amsterodamu do Detroitu.
Nigerijský terorista se pokusil zapálit stroj společnosti Delta Airlines na lince z Amsterodamu do Detroitu. | Foto: Reuters

Jemenský ministr zahraničí Abú Bakr Kirbí dnes popřel nedávnou informaci televize CNN, že americký prezident Barack Obama se chystá po dohodě s jemenským prezidentem vyslat do země na jihozápadě Arabského poloostrova vojáky.

"Přímá americká intervence by měla pro Jemen negativní následky," uvedl. Zopakoval, že Jemenci disponují dostatečnou vojenskou silou, aby se s ozbrojenci Al-Káidy na svém území vypořádali sami.

Existenci nové odnože Al-Káidy, která se usadila v Jemenu, považují protiterorističtí experti za důkaz toho, jak se organizace vyvíjí. Z dřívější pevné struktury, které velel Usáma bin Ládin a jeho spolupracovníci, se změnila v několik na sobě nezávislých skupin, které spojuje jen stejná ideologie a stejný cíl.

Podle jemenského ministra zahraničí působi v zemi zhruba tři stovky "tvrdých" bojovníků Al-Káidy.

Horská oblast v Jemenu.
Horská oblast v Jemenu. | Foto: Naďa Straková

Skupina se přihlásila například k loňské vraždě čtyř jihokorejských turistů nebo k pumovým útokům na některá velvyslanectví v Saná v roce 2008.

Al-Káida provedla útok, zorganizovaný z Jemenu, ještě před 11. zářím. V únoru 2000 se sebevražední atentátníci připluli na člunu k americké vojenské lodi USS Cole a odpálili bombu. Usmrtili sedmnáct amerických vojáků.

Usáma bin Ládin se sice narodil v Saúdské Arábii, ale má jemenské kořeny. Jeho otec se narodil v Jemenu.

Mnoho Jemenců byl zadržováno v americké věznici na Guantánamu, necelá stovka se jich už vrátila domů.

 

Právě se děje

Další zprávy