Jemenu hrozí žízeň. Do deseti let může být bez vody

Naďa Straková
14. 11. 2009 7:27
Reportáž ze země, kde voda je nad zlato
Centrum Sana'a mívalo dřív zahrádky a parčíky
Centrum Sana'a mívalo dřív zahrádky a parčíky | Foto: Naďa Straková

Sana'a /od naší zvláštní zpravodajky/ - V půl šesté ráno se úzké uličky jemenského hlavního města Sana'a začínají zaplňovat zvuky nákladních aut. Přijíždějí totiž první zásoby vody, která je pro Jemence cennější než zlato.

Na přítomnost barevně pomalovaných vozidel s obřími tankery i v takto časných hodinách si obyvatelé měst už dávno zvykli. Pořád je to pro ně větší jistota, než kdyby žili na venkově. Tam se totiž převážně musejí spolehnout na vodu z dešťových srážek. A těch v Jemenu příliš mnoho nespadne.

Většina zdejší vody pochází z podzemních zásob, které se naplnily před tisíci lety. V důsledku poměrně malých srážek se však doplňují jen velmi pozvolna. Mnoho odborníků varuje, že Jemenu zásoby vod budou docházet kolem roku 2050 a jemenská metropole by dokonce mohla být na suchu už za deset let.

Česky mluvící Muhammed Harází si pamatuje, když se vrtalo pouze dvacet metrů pod zem
Česky mluvící Muhammed Harází si pamatuje, když se vrtalo pouze dvacet metrů pod zem | Foto: Naďa Straková

"Ano, s vodou máme velkou krizi a je čím dál těžší mít dostatečné zásoby vody," přiznal Aktuálně.cz ministr pro vodu a životní prostředí Abdulrahman Eryani. "Je to dáno kombinací vyprahlé země, rostoucí populací a špatným managementem," vyjmenovává hlavní problémy, proč Jemenu tak rapidně ubývá vody.

Luxusní zboží voda

O vysychání jemenských podzemních vod svědčí i žalostný stav zahrádek a parčíků přímo uprostřed malebného historického centra Sana'a.

Kdysi zeleně bujaré "oázky" nabízely obyvatelům města příjemné odpočinutí od rozpálených prašných ulic. Nyní vyschlé záhony smutně zejí prázdnotou a všudypřítomné kozy si na nich pochutnávají na odpadcích a igelitových sáčcích.

"Dříve stačily vrty tak 20 až 50 metrů pod zem a dostali jsme se k vodě," říká o vysychání zdejších zvodních rodilý Sanánec Muhammed Harází. "Dneska musíme vrtat několikanásobně hlouběji - až 200-300 metrů, abychom se vůbec k nějaké vodě dostali," dodává plynnou češtinou bývalý student brněnské Vysoké školy zemědělské, kterou absolvoval v dobách komunistického Československa.

Voda je tu
Voda je tu | Foto: Naďa Straková

Chtějí-li obyvatelé dvoumilionového Sana'a pravidelně vodu užívat každý den, jsou nuceni si ji dokupovat od soukromých společností. Městským potrubím totiž voda teče velmi zřídka, někdy jen jednou za měsíc.

"Vodu si kupujeme tak jednou týdně. Někdy ale dojde dřív, takže musíme volat do společnosti, aby přijeli," vysvětluje systém kupování vody Kamar Haglan, který žije na okraji hlavního města. „Jsou ochotni přijet do takových 22,00 hodin, později vodu zkrátka neseženeme."

Tříčlenná rodina Kamara Haglana platí 3 tisíce riálů (necelých 300 Kč) týdně. V zemi, kde 42 procent populace žije za méně než dva dolary denně, je kupovaná voda opravdový luxus.

"Poté, co se  loni zvýšily ceny potravin a benzínu, si vodu mnoho lidí nemůže vůbec dovolit," podotýká jeho žena Chadídža Haglanová.

Kozy si pochutnávají nejspíše na igelitových sáčcích uprostřed hlavního města Sana'a
Kozy si pochutnávají nejspíše na igelitových sáčcích uprostřed hlavního města Sana'a | Foto: Naďa Straková

Skromná spotřeba

O žádném velkém plýtvání vody v Jemenu ale nemůže být řeč. Podle statistik OSN Jemenci ročně spotřebují jen deset procent vody světového průměru. Údaje Světové banky zas praví, že v Jemenu má k vodě přístup pouhých 46 procent společnosti.

Navíc k dispozici mají obyvatelé této převážně vyprahlé země asi 100 až 200 kubických metrů vody ročně na hlavu. A OSN stanovuje alespoň 2 500 kubických metrů. 

"Užití vody v zemědělství je velmi neefektivní a ke zlepšení je potřeba především zlepšit management," říká ministr Eryani.

Jemen je obklopen z velké části mořem. Proto by podle některých mohlo problém nedostatku vody vyřešit odsolňování mořské vody. Jenže to se v tuto chvíli jeví stále jako příliš nákladné. Navíc výstavba podobných zařízení a zaškolení obsluhy je časově velmi náročná.

Celonárodní zlozvyk

Jemenci s malým množstvím vody žijí už dlouhá staletí. V poslední době překotně rostoucí populace (za posledních 17 let se podle OSN počet obyvatel zdvojnásobil na 23 milionů) a čím dál oblíbenější celospolečenská aktivita - žvýkání na vodu náročné rostlinky kátu - však Jemen doslova vysává.

Kontrola zásob vody poránu
Kontrola zásob vody poránu | Foto: Naďa Straková

Tento nenápadný keř v nejchudší zemi na Arabském poloostrově zabírá většinu úrodné půdy a spotřebuje až 40 procent vody v okolí Sana'a. A je čím dál oblíbenější - jak u konzumentů, tak i farmářů. Žvýkání kátu si v současnosti dopřává 90 procent jemenských mužů a jedna ze čtyř žen.

Těžko ale vinit farmáře, kterým do rodinných rozpočtů přibude dvacetkrát až třicetkrát více peněz, než co by jim vydělalo pěstování brambor nebo pověstné jemenské kávy.

A těžko také ukazovat prstem na konzumenty kátu, protože v zemi, kde je pětatřicetiprocentní nezaměstnanost, je kát jedním z mála potěšení dne.

Většina odborníků a dnes už i některých vládních činitelů se shodne na tom, že je to problém číslo jedna, který by akutní nedostatek vody pomohl částečně a hlavně rychle vyřešit.

"Ve vládě existuje konsensus, že to problém je, ale různí se pohledy na to, jak to řešit," říká ministr Eryani. "Je to jako s alkoholem v západních zemích. Mně osobně se nelíbí lidem nařizovat, co mají dělat. Musíme vychovat novou generaci mladých lidí, kteří se budou zabývat raději sportem než žvýkáním kátu."

Vypouklou tvář má každé odpoledne přibližně 90 procent Jemenců - žvýkač kátu
Vypouklou tvář má každé odpoledne přibližně 90 procent Jemenců - žvýkač kátu | Foto: Naďa Straková

V minulosti žvýkání lístků kátu podle slov ministra nebývalo tak populární jako dnes. Dříve se žvýkalo několik hodin týdně, nyní začíná být tato lehce narkotická droga kromě dospělé mužské populace populární i u žen a studentů, kteří si tím prodlužují hodiny studia a zvyšují koncentraci.

Umělci jako Ríma Kassímová zas v kátu hledají inspiraci pro své abstraktní obrazy. "Bez kátu by se mi nemalovalo tak snadno jako s ním," řekla Aktuálně.cz.

A není zcela neběžné vidět v odpoledních hodinách s neesteticky vypouklou tváří i náctileté děti.

Ministr životního prostředí Abdulrahman Eryani
Ministr životního prostředí Abdulrahman Eryani | Foto: Naďa Straková

Nedostatek vůle

Kritici tohoto celospolečenského zlozvyku namítají, že vládě chybí politická vůle problém řešit. Podle nich kát lidi udržuje v apatii a tak se vládní činitelé, mezi nimiž jsou často vlastníci výnosných kátových farem, nemusí obávat žádných masových demonstrací.

O dichotomickém postoji vlády ke kátu svědčí i zásah samotného prezidenta Aliho Abdulláha Sáliha. Před lety zakázal státním úředníkům, včetně policejních a vojenských složek, kát užívat. Za pár let tento zákaz zrušil.

Mnozí, tak jako ministr Eryani, věří, že za nějaký čas kát přestane být v módě. Jenže čas je právě to, co Jemenu v tuto chvíli schází.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy