reklama
 
 

Milion Katalánců demonstroval za nezávislost

12. 9. 2012
Pro samostatnost je už 51 procent obyvatel nejbohatšího regionu Španělska

Barcelona - Kataláncům se čím dál méně chce posílat své daně do Madridu. A žádají po centrální vládě fiskální nezávislost a mnozí z nich dokonce samostatný stát.

Na dosud největší demonstraci konané v den národního svátku Katalánska se v úterý večer sešel milion obyvatel nejbohatšího regionu Španělska. Pořadatelé, Katalánské národní shromáždění (ANC), dokonce hovoří o dvou milionech účastníků, policie a guardia civil udávají 600 000.

Protestní akce, kterou podpořila i regionální vláda sestavená nacionalistickou Konvergencí a jednotou (CiU), se konala pod heslem "Katalánsko, nový stát v Evropě". V jejím průběhu spálila čtveřice maskovaných mužů v centru Barcelony španělskou státní vlajku.

"Rajoy by měl pozorně poslouchat tomu, co říká katalánský lid," citoval deník El Mundo předsedu katalánské vlády Artura Mase. Ten se ve středu obrátil přímo na španělského premiéra, jehož vyzval, aby neprodleně předložil řešení silně vyhrocené situace.

Podle posledních průzkumů se pro nezávislost vyslovuje už 51 procent obyvatel regionu.

Mas ve svém proslovu v barcelonském Palau de Generalitat přímo nevyhrožoval odtržením od Španělska, zmínil však fiskální nezávislost, která je podle něj "základním kamenem na cestě transformace Katalánska".

Hotelová daň

Po kabinetu lidovce Mariana Rajoye CiU požaduje, aby do pokladny regionální vlády poslal pět miliard eur, a pomohl jí tak splatit dluhy. Ty se v regionu se 7,5 milionu obyvatel, který produkuje čtvrtinu hrubého domácího produktu sedmačtyřicetimilionové země, vyšplhaly na 42 miliard eur.

Vláda v Barceloně přitom poukazuje na to, že posílá do Madridu každoročně 16 miliard, a pomáhá tak financovat chudé španělské regiony, zejména Andalusii a Estremaduru. Katalánská vláda pak sama musí propouštět zaměstnance státních podniků a těm, kdo si práci udrželi, krátit platy.

Katalánsko proto vyhlásilo, že od listopadu zavádí v regionu zvláštní "hotelovou" daň, na základě které musejí návštěvníci z jiných částí Španělska zaplatit do pokladny Masovy vlády 2,50 eura za lůžko a noc.

V posledním referendu o nezávislosti se pro samostatnost regionu sice vyslovila většina těch, kdo hlasovali, účast však byla nižší, než aby mohl být výsledek plebiscitu závazný.

Již před šesti lety si Katalánci odhlasovali vyšší stupeň autonomie.

autor: Radim Klekner | 12. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama