Singapur - V krizi se dobře daří těm, kteří jsou velmi bohatí. Naopak pohoršili si ti, kteří jsou "jen" bohatí.
Vyplývá to z údajů, které zveřejnila za prvních sedm měsíců letošního roku společnost Wealth-X, která sleduje majetek nejmovitějších lidí světa na všech kontinentech a každoročně o tom vydává zprávu.
Wealth-X sídlí v Singapuru a poskytuje poradenské služby bankám, podnikům a investičním fondům.
Počet osob, jejichž majetek přesahuje miliardu dolarů, letos stoupl oproti předcházejícímu roku o 9,4 procenta. Dolarových miliardářů tedy nyní žije na planetě 2160. Dohromady mají 6,2 bilionu dolarů.
Naopak prořídly řady těch, jejichž majetek se pohybuje v rozmezí od 200 milionů do půl miliardy dolarů. Jejich počet poklesl o 9,9 procenta.
Wealth-X klasifikuje jako bohaté osoby ty, které vlastní přes 30 milionů dolarů. Takových lidí je letos ve světě 187 380, což je oproti loňsku pokles o 1,8 procenta.
"Lidé s jedním nebo dvěma biliony mají větší síť poradců a možností, jak správně investovat. Rozhodně se jim dostane vždy pozornosti od všech velkých bank," řekl agentuře Reuters Mykola Rambus, ředitel Wealth-X.
Nejvíce dolarových miliardářů je ve Spojených státech - 480. Následují Čína (147), Velká Británie (140), Německo (137) a Indie (109).
Žebříček neuvádí konkrétní informaci o Rusku, ale podle časopisu Forbes je ruských dolarových miliardářů také už přes stovku.
Wealth-X se nezmiňují ani o počtu českých dolarových miliardářů, ale počet Čechů, kteří vlastní více než třicet milionů dolarů, udávají číslem 260. Což je stejně jako v Chorvatsku, ale méně než například v Maďarsku nebo na Ukrajině.
Forbes ve svém žebříčku zařadil mezi dolarové miliardáře tři Čechy: Petra Kellnera, Zdeňka Bakalu a Andreje Babiše.
Společnost v některých zemích podává informace o jednotlivých městech. A například tvrdí, že Hamburk není městem s nejvíce milionáři v Německu, jak se všeobecně dlouho soudí.
Hamburk je prý v tomto směru (v počtu obyvatel s majetkem přesahujícím 30 milionů dolarů) až třetí za Mnichovem a Düsseldorfem.