Miliardářka: Žárlíte na bohaté? Pracujte a méně pijte

ČTK ČTK
30. 8. 2012 11:10
Vyjádření jedné z nejbohatších žen světa popudilo australskou levicovou vládu

Sydney - Jedna z nejbohatších žen světa Australanka Gina Rinehartová vzkázala v článku, který tento týden vyšel ve finančním magazínu, aby lidé, kteří žárlí na bohaté, více pracovali a méně popíjeli. Vládě pak doporučila, aby snížila minimální mzdy a povzbudila investory.

Levicově orientovaná centristická vláda Austrálie neotálela s kritickou reakcí, informovala agentura AFP.

Rinehartová ke svým odhadovaným 29 miliardám australských dolarů (597 miliardám korun) přišla v roce 1992 coby dědička důlního impéria založeného otcem Langem Hancockem. Časopis Business Review Weekly považuje tuto šéfku skupiny Hancock Prospecting za nejbohatší ženu světa.

"Na to stát se milionářem nikdo nemá monopol. Žárlíte-li na ty, kteří mají víc peněz než vy, neseďte, nestěžujte si a udělejte něco pro to, abyste vydělali více. Nevěnujte tolik času popíjení, kouření a tlachání, pracujte usilovněji. Staňte se jedním z těch, kdo tvrdě pracují, investují a budují, přičemž vytvářejí práci a příležitosti pro ostatní," napsala Rinehartová do finančního časopisu Australian Resources and Investment.

Neváhala zkritizovat vládní socialistickou politiku. Podle ní by vláda měla raději snížit daně i minimální mzdy, aby povzbudila soukromé podnikání. Dle listu Herald Sun je týdenní minimální mzda v Austrálii 606 tamních dolarů (asi 12 000 českých korun).

Jako první téměř okamžitě zareagoval ministr financí Wayne Swan, jinak neúprosný kritik australských multimilionářů brojících proti zvedání daní těžařům a zavedení nové ekologické daně. "Je to urážka milionů australských pracujících, kteří v práci potí krev, aby uživili děti a zaplatili účty," prohlásil.

Vládní Zelení s ironií poukázali na názory ženy, "která za své bohatství vděčí příbuzným". Odboráři těžařských firemy zase mají podezření, že Rinhehartová blouzní. "Zatímco sama zaměstnává laciné zahraniční dělníky a vyhýbá se placení daní, tvrdí, že sociální blaho mohou zajistit jenom milionáři a miliardáři," podivil se předseda odborů důlních zaměstnanců Tony Maher.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy