Miliardářka: Žárlíte na bohaté? Pracujte a méně pijte

ČTK ČTK
30. 8. 2012 11:10
Vyjádření jedné z nejbohatších žen světa popudilo australskou levicovou vládu

Sydney - Jedna z nejbohatších žen světa Australanka Gina Rinehartová vzkázala v článku, který tento týden vyšel ve finančním magazínu, aby lidé, kteří žárlí na bohaté, více pracovali a méně popíjeli. Vládě pak doporučila, aby snížila minimální mzdy a povzbudila investory.

Levicově orientovaná centristická vláda Austrálie neotálela s kritickou reakcí, informovala agentura AFP.

Rinehartová ke svým odhadovaným 29 miliardám australských dolarů (597 miliardám korun) přišla v roce 1992 coby dědička důlního impéria založeného otcem Langem Hancockem. Časopis Business Review Weekly považuje tuto šéfku skupiny Hancock Prospecting za nejbohatší ženu světa.

"Na to stát se milionářem nikdo nemá monopol. Žárlíte-li na ty, kteří mají víc peněz než vy, neseďte, nestěžujte si a udělejte něco pro to, abyste vydělali více. Nevěnujte tolik času popíjení, kouření a tlachání, pracujte usilovněji. Staňte se jedním z těch, kdo tvrdě pracují, investují a budují, přičemž vytvářejí práci a příležitosti pro ostatní," napsala Rinehartová do finančního časopisu Australian Resources and Investment.

Neváhala zkritizovat vládní socialistickou politiku. Podle ní by vláda měla raději snížit daně i minimální mzdy, aby povzbudila soukromé podnikání. Dle listu Herald Sun je týdenní minimální mzda v Austrálii 606 tamních dolarů (asi 12 000 českých korun).

Jako první téměř okamžitě zareagoval ministr financí Wayne Swan, jinak neúprosný kritik australských multimilionářů brojících proti zvedání daní těžařům a zavedení nové ekologické daně. "Je to urážka milionů australských pracujících, kteří v práci potí krev, aby uživili děti a zaplatili účty," prohlásil.

Vládní Zelení s ironií poukázali na názory ženy, "která za své bohatství vděčí příbuzným". Odboráři těžařských firemy zase mají podezření, že Rinhehartová blouzní. "Zatímco sama zaměstnává laciné zahraniční dělníky a vyhýbá se placení daní, tvrdí, že sociální blaho mohou zajistit jenom milionáři a miliardáři," podivil se předseda odborů důlních zaměstnanců Tony Maher.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy