Mia Farrow chce do vězení. Místo rebela z Dárfúru

rst, Reuters
6. 8. 2007 23:30
Herečka napsala diktátorovi. Přidal se i Havel
Apelu americké herečky, která působí též coby vyslankyně dobré vůle Dětského fondu OSN (UNICEF), minulý týden předcházela výzva k Džamúsově propuštění, kterou podepsaly přední světové osobnosti včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla.
Apelu americké herečky, která působí též coby vyslankyně dobré vůle Dětského fondu OSN (UNICEF), minulý týden předcházela výzva k Džamúsově propuštění, kterou podepsaly přední světové osobnosti včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla. | Foto: Reuters

Chartúm - Svou svobodu výměnou za svobodu Sulajmána Džamúse nabídla v dopise súdánskému prezidentovi Umaru Bašírovi americká herečka Mia Farrow.

Džamús, jeden z vůdců dárfúrských povstalců a klíčová postava mírových vyjednávání mezi súdánskou vládou a rebely, je uvězněn v nemocnici OSN v súdánském státě Jižní Kurdufán, kterou nesmí opustit.

Analytici ale tvrdí: Bez Džamúse se vleklá jednání o nastolení míru v násilím zmítané západosúdánské provincii Dárfúr nehnou z místa.

Na muže, který je koordinátorem humanitárních projektů a členem povstalecké Súdánské osvobozenecké armády (SLA), je v Súdánu vydán zatykač.

Nemocný rebel by potřeboval podstoupit náročnou operaci, na níž není nemocnice OSN dostatečně technicky vybavena. Pokud však nemocniční zařízení opustí, hrozí mu zatčení.

Propusťte Džamúse, vyzval i Havel

"Panu Džamúsovi se podařilo přivést zástupce SLA k mírovým jednáním, snaží se o usmíření mezi znepřátelenými frakcemi," napsala Mia Farrow prezidentu Bašírovi.

"Proto nabízím, že zaujmu místo pana Džamúse a vyměním svou svobodu za tu jeho. Vím totiž, jak je důležitý pro občany Dárfúru," stojí v dopise.

Klíčoví účastníci jednání
Autor fotografie: Reuters

Klíčoví účastníci jednání

  • SLA - Abdul Wahíd Mohamed Núr Núr má k dispozici malou jednotku v západodárfúrském Jebel Marra. Těší se velké popularitě mezi obyvatelstvem, má podporu také mezi většinou z více než 2 milionů uprchlíků tísnících se v uprchlických táborech hlídaných vojáky Africké unie.
  • JEM - Chálil Ibrahim - malá skupina nemá moc důležitou roli ve vyjednávání, je totiž sama rozdělena vnitřním bojem o moc, jistá frakce chce Ibrahima svrhnout.
  • Jar Neby a Sulejman Marajan - tyto dvě důležité osoby sídlí na severu Dárfúru a ovládají početné jednotky. Požadovali zorganizování konference dárfúrských velitelů ještě před jednáním v Tanzánii.
  • SLA Jednota - Abdulláh Jehja. Velitelé jako Ahmed Kubur nebo Šerif Harir se nezůčastní žádných jednání, pokud nebude propuštěn Džamús
  • Minni Minnawi - jeho frakce podepsala mírovou dohodu v roce 2006

Apelu americké herečky, která působí též coby "vyslankyně dobré vůle" Dětského fondu OSN (UNICEF), minulý týden předcházela obdobná výzva, kterou podepsaly přední světové osobnosti včetně bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Schůzka rebelů úspěšná

Zadržování Džamúse komplikuje i schůzku zástupců dárfúrských povstaleckých frakcí, která začala v pátek v tanzanské Arushi. Povstalci tam jednají o společném postoji před plánovanými mírovými rozhovory se súdánskou vládou.

Kvůli zadržování Džamúse na setkání chybí reprezentant velké frakce SLA - Jednoty. Její šéf Abdalláh Jahjá podmínil svou účast právě Džamúsovým propuštěním.

Přítomní rebelové se nicméně dohodli, že jsou připraveni s vládními zástupci mluvit. 

Podle mezinárodních vyjednavačů, kteří se rozhovorů v tanzanském letovisku Arusha účastnili, by jednání vlády s povstalci mohlo proběhnout do tří měsíců. Chartúm se zatím k předběžné dohodě dárfúrských rebelů nevyjádřil.

Speciál o Dárfúru

Dětská kresba hrůz války o Dárfúr.
Dětská kresba hrůz války o Dárfúr. | Foto: Waging Peace

Obrázky dětí z Dárfúru míří k soudu. Jako důkaz

Hořící vesnice a střelba ze samopalu do civilistů. Tak často vypadala krvavá válka v západosúdánské provincii Dárfúr. Mnohé z těchto výjevů zaznamenaly děti.

Foto: Reuters

OSN schválila vyslání 26 tisíc vojáků do Dárfúru

OSN vysílá 26 tisíc vojáků a policistů, aby se pokusili zastavit útoky na miliony lidí v kriticky ohrožené sudánské provincii Darfúr, jedné z nejchudších oblastí světa.

Foto: UNICEF/Georgina Cranston

Objev jezera je příslibem pro konec války v Dárfúru

Geologové z Bostonské univerzity tvrdí, že objevili ve válečným běsněním zbídačené oblasti obrovské podzemní jezero

Foto: Warner Music

Lennon znovu ožívá. Na desce pro Dárfúr

Minulý víkend absolvovaly hudební celebrity aktivistický maraton proti globálnímu oteplování Live Earth, teď upozorňují na situaci v súdánském Dárfúru

Foto: Reuters

Jak vypadá genocida v Dárfúru? Podívejte na Google

Pravidelní uživatelé i fandové programu Google Earth si dnes na pomyslném virtuálním globusu představujícím naši zemi mohou všimnout malé oranžové novinky

 

 

Právě se děje

Další zprávy