Objev jezera je příslibem pro konec války v Dárfúru

rak, AP, BBC
19. 7. 2007 10:00
Experti soudí, že válka je i kvůli nedostatku vody
Konflikt v súdánském Dárfúru je považovaný za jeden z nejhorších na světě, hraničící s genocidou černošských farmářů. Někteří experti věří, že ho z části způsobil i nedostatek vody.
Konflikt v súdánském Dárfúru je považovaný za jeden z nejhorších na světě, hraničící s genocidou černošských farmářů. Někteří experti věří, že ho z části způsobil i nedostatek vody. | Foto: Reuters

Dárfúr - Vyschlou, nehostinnou pouštní krajinu súdánského regionu Dárfúr možná čekají zásadní změny. Geologové z Bostonské univerzity tvrdí, že objevili ve válečným běsněním zbídačené oblasti obrovské podzemní jezero.

Podle jejich výpočtů je velké 30 750 čtverečních kilometrů, což se blíží polovině rozlohy České republiky.

"Řada problémů je v Dárfúru způsobena nedostatkem vody," říká Farúk El-Baz z univerzitního Centra mobilního snímání. Doufá, že 5000 let stará přírodní nádrž s vodou to může zvrátit.

Konflikt způsobený klimatickými změnami?

El-Baz má za sebou už jeden podobný objev. V rodném Egyptě našel jezero podobné tomu súdánskému. Od osmdesátých let zavlažilo 150 tisíc akrů půdy.

Také v Dárfúru mají vyrůst nové studně, jejich počet může údajně dosáhnout tisícovky, tvrdí geologové. Voda pak  může sloužit k humanitárním účelům a zakládání nových farem.

Od roku 2003, kdy boje mezi arabskými nomády a černošskými farmáři začaly, zemřelo v Dárfúru přes 200 000 lidí. Další dva miliony utekly ze svých domovů.

"Přístup k vodě je nezbytný pro uprchlíky. Také to pomůže mírovému procesu a rozvinutí ekonomiky," řekl El-Baz agentuře AP.


Na spojení dárfúrského konfliktu s vodou upozornila minulý měsíc také Organizace spojených národů. Podle jejích expertů není možné dosáhnout míru, pokud se nevyřeší palčivé otázky životního prostředí.

 Jen za posledních 40 let postoupily pouště o sto kilometrů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy