Mezinárodní trestní soud se dal do práce. Začal Kongem

Roman Gazdík
26. 1. 2009 13:15
Thomas Lubanga se v Haagu zodpovídá z rekrutování dětských vojáků
Thomas Lubanga přichází do soudní síně. Historicky první proces Mezinárodního trestního soudu v Haagu začíná
Thomas Lubanga přichází do soudní síně. Historicky první proces Mezinárodního trestního soudu v Haagu začíná | Foto: Reuters

Haag - Dlouho očekávaný okamžik nastal. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, který má soudit nejhorší typy zločinů jako válečné zločiny, zločiny proti lidskosti či genocidu, v pondělí začal soudit.

Před tribunál předstoupil bývalý vůdce jedné z milic ve východním Kongu Thomas Lubanga, který se zodpovídá z válečného zločinu rekrutování dětí mladších patnácti let a jejich užívání k tomu, aby se aktivně podílely na bojových akcích".

Lubanga tvrzení hlavního žalobce Luise Morena Ocampa v pondělí odmítl. Podle vlastního vyjádření se naopak snažil zajistit východokonžské provincii Ituri mír.

Zločiny v Africe

Soud dosud vydal vedle toho Lubangova dalších dvanáct zatykačů. Týkají se Ugandy, Konga, Súdánu a Středoafrické republiky. Vrchní žalobce loni navrhl soudit i současného prezidenta Súdánu Umara Bašíra za jeho podíl na genocidě v Dárfúru, kde přišly o život stovky tisíc lidí.

Vrchní žalobce ICC Luis Moreno Ocampo (vpravo) v sídle tribunálu v Haagu
Vrchní žalobce ICC Luis Moreno Ocampo (vpravo) v sídle tribunálu v Haagu | Foto: Reuters

Ačkoliv již existují mezinárodní tribunály, které soudí válečné zločince, je ICC výjimkou. Jedná se totiž o první stálý tribunál s pravomocemi soudit zločiny ve všech zemích, které jeho tzv. Římský statut ratifikovaly.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) či Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) mohou soudit pouze zločiny, které se staly během přesně určeného období v dané zemi.

Univerzální jurisdikce

ICC bude naproti tomu pracovat univerzálně a zabývat se všemi nejvážnějšími zločiny, které se udály po prvním červenci 2002, kdy Římský statut vstoupil v platnost.

Římský statut zatím ratifikovalo 108 států. Spojené státy ho podepsaly, ale neratifikovaly, obávají se totiž, že by tím otevřely cestu ke stíhání svých vojáků, a to nejen těch, kteří působí v bojových akcích, ale také těch v mírových misích.

Statut nepodepsaly či neratifikovaly ani Čína, Rusko, Írán, Indie, Pákistán, Indonésie nebo Izrael. Jediným arabským státem, který jej ratifikoval, je Jordánsko. Po devíti letech od podpisu jej v říjnu minulého roku schválil i Parlament České republiky. K završení procesu ratifikace však stále chybí podpis prezidenta.

Dětští vojáci v Kongu
Dětští vojáci v Kongu | Foto: Reuters

Kvůli nerostům

Lubanga je obviněn, že se během občanské války v Kongu, která měla za následek pět milionů mrtvých, dopouštěl válečných zločinů v letech 2002 až 2003. V roce 2003 oficiálně válka skončila, ve východní části země se však bojuje dodnes.

V současnosti se v této oblasti bohaté na nerostné suroviny kromě různých milic a konžské armády pohybují i armádní jednotky Rwandy, Jižního Súdánu a Ugandy.

Konflikt v oblasti Ituri propukl v roce 1999: Lubanga byl tehdy předákem milic Unie konžských patriotů (UPC), která se skládala z mužů etnika Hema bojujících proti etniku Lendu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy