Mezinárodní koalice dopravila do blízkosti syrské Rakky výsadek

ČTK ČTK
22. 3. 2017 20:04
Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy letecky dopravila k syrskému městu Tabka místní bojovníky a podle některých zdrojů také americké vojáky, kteří zasáhnou do bojů o Rakku ovládanou jednotkami Islámského státu. "Je to významný strategický cíl, pokud bude operace úspěšná, odřízne IS ze západu od Rakky," sdělil k chystaným bojům v blízkosti Tabky mluvčí Pentagonu Pahon. Podle Pentagonu se však výsadku američtí vojáci účastnit nebudou a na místě jsou pouze američtí poradci.
Syrské město Rakka.
Syrské město Rakka. | Foto: Reuters

Damašek - Mezinárodní koalice bojující v Sýrii pod velením USA dopravila letecky k syrskému městu Tabka místní bojovníky a podle některých zdrojů také americké vojáky. Zasáhnou do bojů o Rakku, jež je v rukou radikálů z Islámského státu (IS).

Výsadek je podle agentury AP součástí toho, co mluvčí Pentagonu Eric Pahon označil za ofenzívu, jejímž úkolem bude zabezpečit okolí Tabky a blízké přehrady na řece Eufrat, již kontrolují islamisté.

Tabka leží zhruba 45 kilometrů západně od Rakky, která je považovaná za baštu IS v Sýrii. IS přichází o svou základnu v iráckém Mosulu a začíná být pod tlakem také v Rakce, k níž se blíží protivníci z několika směrů.

"Je to významný strategický cíl, pokud bude operace úspěšná, odřízne IS ze západu od Rakky," sdělil k chystaným bojům v blízkosti Tabky Pahon.

Jednou z hlavních sil bojujících nyní proti IS v Sýrii je koalice Demokratické síly Sýrie (SDF), k nimž patří kurdské milice YPG. SDF oznámila, že se její oddíly zmocnily čtyř vesnic jižně od Eufratu a obsadily hlavní spojnici mezi Rakkou a severozápadní Sýrií.

Podle SDF bylo ve výsadku také několik členů americké pěchoty. Pentagon hovoří pouze o tom, že v oblasti Tabky jsou američtí vojenští poradci, kteří mají pomoci operaci koordinovat. Podle Pentagonu se výsadek týkal jenom syrských bojovníků.

Přehrada u Tabky dodává elektřinu velké části severní Sýrie. IS oblast kontroluje od roku 2013 a o rok později se zmocnil i tamní letecké základny. Zřídil tam výcvikové tábory i věznice.

Podle velitelů YPG by měl být hlavní útok na město Rakka zahájen začátkem dubna. Pentagon oznámil, že termín zahájení operace ještě nepadl.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Zemřela zakladatelka první ARO kliniky v Československu. Bylo jí 91 let

Ve věku 91 let zemřela zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu Danuše Táborská. V oboru anesteziologie a resuscitace byla v roce 1989 jako první žena jmenovaná profesorkou. V roce 2015 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili.

Danuše Táborská zemřela v pondělí. "Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v níž Táborská kliniku založila. Táborská vystudovala Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. V nemocnici u svaté Anny v roce 1983 založila první anesteziologicko-resuscitační kliniku v Československu, jejíž přednostkou byla 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy