Islámský stát používá na bojišti malé drony. Zabili jsme jimi 14 nepřátel, chlubí se

Marek Hudema Marek Hudema
12. 3. 2017 15:40
Teroristická organizace Islámský stát se snaží odrážet úspěšné útoky irácké armády v Mosulu pomocí dronů. Radikálové tvrdí, že se jim díky malým bezpilotním letadlům podařilo na konci měsíce zabít 14 nepřátel a dalších 25 zranit. Islamisté nasazují drony také v Sýrii. Podle britského generálmajora Ruperta Jonese je ale používání těchto strojů znakem "zoufalství" teroristů, protože postupně přicházejí o území.
Drony používají v Sýrii různé strany. Na snímku bojovník Syrských demokratických sil (SDF), které bojují proti Islámskému státu.
Drony používají v Sýrii různé strany. Na snímku bojovník Syrských demokratických sil (SDF), které bojují proti Islámskému státu. | Foto: Reuters

Mosul - Miniaturní bezpilotní letadla a vrtulníky, takzvané drony, se staly další zbraní teroristické organizace Islámský stát v IrákuSýrii.

Útočí dokonce i za bojovými liniemi.

Podle svědků citovaných americkým listem The Wall Street Journal se pohybují například v již osvobozené východní části iráckého města Mosul. Poblíž tamní univerzity probíhají dva až tři jejich útoky denně.

Islámský stát nedávno zveřejnil statistiku útoků malých bezpilotních strojů, podle které se jim v průběhu několika dnů na konci února podařilo zabít 14 nepřátel a dalších 25 zranit. Útoky jsou stále promyšlenější a používají lepší techniku.

Zatímco k prvním útokům se používaly modely letadel, teď mají teroristé hlavně čtyřvrtulové stroje připomínající miniaturní helikoptéru.

Už také neútočí celým strojem s výbušninou ve stylu japonských kamikadze, ale svrhávají z něj na nepřítele granáty. Letouny mají na sobě kameru a rádiem je řídí zkušený operátor. Pokoušejí se využívat lepší satelitní navigaci a spojení se strojem kódují, aby ho bylo obtížnější rušit.

První průzkumné drony začali džihádisté používat v roce 2014. Neověřené zprávy o útocích se objevily o rok později a loni na podzim je Islámský stát poslal do boje ve velkém.

Iráčtí vojáci objevili dílny na výrobu válečných dronů a také továrnu, kde se prý džihádisté snažili vyvinout stroje nesoucí jedovatý plyn.

Americký deník New York Times navíc upozornil na nález poznámek, které dokazují, že džihádisté útoky pečlivě vyhodnocují. A také například instruují operátory, jaké nářadí mají mít u sebe, aby případně dokázali opravit stroj před startem.

Protidronové systémy za 16 milionů dolarů

Irácká armáda si stěžuje, že nemá jak útoky dronů odrážet. Chybí jí prý potřebná technika.

Americké speciální jednotky, které ji podporují, mají ale zařízení DroneDefender. To dokáže rušit řídicí jednotku a navigaci dronu, který se poté zřítí.

Podle kurdského serveru Rudaw pár kusů získaly i irácké speciální jednotky, ačkoliv jeho výrobce, americká organizace Battelle Memorial Institute, nemá povolení vyvážet přístroj do Iráku.

Není ale jisté, nakolik je toto zařízení účinné. Minulý měsíc si americké letectvo objednalo u dceřiné společnosti izraelské firmy Israel Aerospace Industries celkem 21 přenosných protidronových systémů. Hodnota zakázky na malé rušičky dronů je 15,6 milionu dolarů (zhruba 400 milionů korun).

Záludná hrozba, která nic nezmění

Podle koalice, která bojuje proti Islámskému státu, je rozsáhlé používání dronů teroristy znakem jejich "zoufalství". Hlavní město islamistů, syrská Rakka, bylo tento týden obklíčeno. A irácké jednotky postupují v západním Mosulu, donedávna největším městě ovládaném Islámským státem.

Podle mluvčího koalice, britského generálmajora Ruperta Jonese, jsou drony "záludná hrozba", která ale nemůže změnit situaci na bojišti.

Džihádisté se nicméně domnívají, že tímto způsobem mohou zastrašit vojáky i civilisty. Ostatně právě to, že sami sebe zobrazovali jako neodvratitelnou hrozbu, umožnilo bojovníkům Islámského státu v roce 2014 dobýt rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii.

Ozbrojené drony ovšem začali využívat i protivníci islamistů. Jak upozornil britský server Bellingcat, kvadrokoptéry se zavěšenými bombami nyní vysílá i irácká federální policie. Právě proti ozbrojencům z Islámského státu.

Jsem v přední linii, nevíte, odkud přiletí kulka od odstřelovače, stále hrozí sebevražedné útoky islamistů, říká novinář Radan Šprongl z Mosulu. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy