Mezi německými policisty řádí neonacisté. Věří, že Třetí říše stále existuje

Ondřej Houska Ondřej Houska
2. 11. 2016 21:00
Policie vyšetřuje 15 možných případů, kdy jejich kolegové mohou patřit k zakázanému hnutí Reichsbürger neboli k "Říšským občanům". Další desítky policistů údajně projevily sympatie k jiným krajně pravicovým skupinám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín – Nestává se často, aby policista tvrdil, že zákony jeho země neplatí. A odmítal kvůli tomu potvrdit formulář s pokutou. Jenže přesně to udělali dva strážníci v Německu. A jejich kolegové díky tomu zjistili, že mají co do činění s radikálními neonacisty.

Jak vyšlo najevo, oba policisté se hlásí k zakázanému hnutí Reichsbürger, tedy Říšští občané. Tato skupina neuznává existenci současné Spolkové republiky Německo a tvrdí, že stále trvá nacistická Třetí říše. V Německu se k této ideologii podle odhadů hlásí několik stovek lidí.

Přívrženci Říšských občanů se objevují i mezi policisty, jak zjistil deník Süddeutsche Zeitung. Ten si vyžádal údaje o tom, kolik takových případů teď policie prošetřuje. Z dokumentů je patrné, že jich je 15. To se na první pohled nemusí zdát jako velké číslo; je to ale čtyřnásobně víc než ještě před pár měsíci.

Kromě toho policie prověřuje další čtyřicítku policistů, kteří údajně projevili sympatie k jiným krajně pravicovým skupinám.

Říšští občané jsou ale podle odborníků na neonacistické scéně nejnebezpečnější složkou. Své odmítání existence současného Německa dovádějí až do krajních důsledků, kdy je podle nich možné použít násilí proti německým institucím nebo zaměstnancům státního aparátu.

Jeden ze členů této radikální organizace, identifikovaný německými médii jako Wolfgang P., minulý měsíc v Bavorsku zastřelil policistu. Ve svém domě v městečku Georgensmünd nedaleko Norimberku měl arzenál víc než třiceti zbraní. Všechny ale držel legálně, protože byl aktivním lovcem a sportovním střelcem.

Úřady mu v poslední době chtěly povolení k držení zbraní kvůli jeho podezřelému chování odejmout. "Od smrti své babičky byl stále zmatenější," popsal extremistu jeden ze sousedů. Wolfgang P. s babičkou vyrůstal poté, co jeho matka spáchala sebevraždu.

Tento případ tak potvrdil nedávnou analýzu německého ministerstva vnitra, které o Říšských občanech napsalo, že se "přinejmenším část tohoto hnutí nezalekne ani nejhorších násilných činů, včetně vražd".

Říšští občané mají za nepřátele všechny představitele státu, tedy i politiky. Podle ministerstva vnitra jsou to leckdy právě přívrženci tohoto hnutí, kteří stojí za narůstajícím počtem slovních i fyzických útoků proti politikům. Různých typů napadení politiků letos policie v Německu zaznamenala už přes 800, necelou polovinu spáchala krajní pravice. Její sympatizanti vesměs stojí také za víc než pěti stovkami útoků na cizince, evidovanými v letošním roce.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy