Nevěsta nacistů Zschäpeová promluvila. Odmítá vinu za vraždy, hrozí jí doživotí

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2015 14:39
V Mnichově probíhá soud s Beate Zschäpeovou, která je obviněná ze spoluúčasti na rasově motivovaných vraždách a bombových útocích. Spolu se dvěma dalšími členy neonacistické skupiny Národně-socialistické podzemí (NSU) měla během sedmi let zavraždit deset lidí, většinou drobných prodejců s tureckými kořeny. Neonacisté Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, na které Beate veškerou vinu svádí, stihli před svým zatčením spáchat sebevraždu. Za podíl na vraždách jí nyní hrozí doživotí.
Beate Zschäpeová je poslední žijící členkou německé neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU).
Beate Zschäpeová je poslední žijící členkou německé neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU). | Foto: Reuters

Mnichov - Beate Zschäpeová z německé neonacistické skupiny Národně-socialistické podzemí (NSU) ve středu u soudu odmítla obvinění z deseti vražd a dalších zločinů, jichž se NSU dopustila.

Činy podle ní spáchali zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří jsou již po smrti.

Zschäpeová to uvedla v prohlášení, které před mnichovským soudem přečetl v její přítomnosti obhájce Mathias Grasel. Je to poprvé za dva a půl roku procesu, kdy Zschäpeová "vypovídala". Obžalované hrozí doživotní vězení.

Čtyřicetiletá Zschäpeová tvrdí, že se o vraždách i o bombových útocích spáchaných NSU vždy dozvěděla teprve po činu. V prohlášení uvedla, že ji činy šokovaly. Údajně přemlouvala oba muže, aby se zločiny přestali, policii však o událostech neinformovala. Mundlos a Böhnhardt jí údajně řekli, že v případě odhalení spáchají sebevraždu, a Zschäpeová tomu chtěla za každou cenu zabránit.

Příbuzným obětí se Zschäpeová omluvila s tím, že cítí morální vinu. Ve svém prohlášení však zdůraznila, že zločiny spáchali Mundlos a Böhnhardt.

Omluvu však příbuzní obětí přijmout odmítli. "Paní Zschäpeová se svým prohlášením snaží zbavit odpovědnosti. Nevěřím jedinému slovu z této výpovědi," řekla v televizi n-tv dcera jednoho ze zabitých.

Němci považují středeční soudní jednání za frašku, podle nich se snaží Zschäpeová svalit všechnu vinu na mrtvé a chce být vnímána jako oběť.

Zschäpeová v prohlášení také uvedla, že se nikdy nepovažovala za skutečnou členku NSU, členy skupiny byli jen Mundlos a Böhnhardt. "Oni mě nepotřebovali. To já jsem potřebovala je," přečetl Grasel z prohlášení obviněné.

Zschäpeová se přiznala pouze k podpálení bytu ve Zwickau, kde se skrývala s oběma muži. Udělala to údajně na žádost Böhnhardta a Mundlose, aby zničila důkazy o činnosti NSU poté, co skupinu odhalila policie.

Zschäpeová také uvedla, že měla těžké dětství v bývalé Německé demokratické republice, protože žila v neúplné rodině a její matka byla alkoholička. Na krajně pravicovou scénu v Jeně ji přivedli Mundlos a Böhnhardt, s nimiž se seznámila v první polovině 90. let.

Německá média spekulovala o tom, že Zschäpeová prodělala nervové zhroucení, a proto nemůže sama vypovídat. Její obhájci to však nepotvrdili a obviněná v soudní síni působila uvolněným dojmem, usmívala se do kamer a se svými právníky žertovala.

Zatím není jasné, zda bude Zschäpeová odpovídat i na otázky soudu a státního zastupitelství.

NSU se podařilo odhalit až v roce 2011

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Böhnhardtem a s Mundlosem buňku NSU, která se stáhla do ilegality. V letech 2000 až 2007 údajně spáchali po celém Německu deset vražd, převážná většina obětí byla tureckého původu. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že vraždy jsou součástí vyřizování účtů mezi tureckými rodinami, a proto hledali viníky v okolí obětí. Rasový motiv zpočátku vůbec neprověřovali, za což dnes čelí kritice.

NSU se podařilo odhalit až v roce 2011. Mužská část buňky ale spáchala před zatčením sebevraždu. Zadržet se podařilo pouze Zschäpeovou.

Středeční výpověď Zschäpeové přilákala velkou pozornost veřejnosti. Podle televizních záběrů se před soudní síní v Mnichově tvořily dlouhé fronty, všichni lidé se dovnitř nedostali. O průběhu procesu informují na Twitteru zpravodajové většiny německých médií, hashtag #Zschäpe se dopoledne stal nejsledovanější mezi německými uživateli sítě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy