Mexiko vyhlásilo totální válku drogovým gangům

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2015 11:46
Federální úřady tak reagují na páteční sestřelení vojenského vrtulníku. Nebude to lehké, gang disponuje vlastní armádou a má své lidi mezi úředníky.
Mexická armáda. Ilustrační foto.
Mexická armáda. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Guadalajara - Mexická armáda - v reakci na páteční sestřelení vojenského vrtulníku - vyhlásila totální válku drogovému gangu Nová generace ve státě Jalisco na středozápadě země. 

V sestřelené helikoptéře zasahující proti konvoji sílícího kartelu podle národního bezpečnostního komisaře Monteho Alejandra Rubida zemřelo šest vojáků.

Nejméně patnáct příslušníků bezpečnostních složek bylo zabito a devatenáct zraněno při několika dalších přestřelkách, jimiž chtěl relativně nový drogový kartel demonstrovat svou sílu.

Mexická armáda se ale nechala slyšet, že nic podobného tolerovat nebude a proti mafii tvrdě zakročí. "Ve státě Jalisco zakusí plnou sílu Mexika. Uspokojivé výsledky se objeví velmi brzy," hřímal v pondělí Rubido.

Kartel Nová generace se zformoval před pěti lety a mimo jiné i kvůli vládní ofenzívě proti větším gangům se v krátké době stal jedním z dominantních hráčů v mexických drogových válkách.

100 000 mrtvých

Až dosud se ozbrojenci z Nové generace otevřeným střetům s federálními bezpečnostními složkami spíše vyhýbali, při páteční akci, jejímž cílem bylo údajně zatknout bosse gangu, ale sestřelili armádní helikoptéru raketometem a později vyvolali již zmíněné přestřelky na zemi.

Drogové války Mexiko sužují celá desetiletí a podle odhadů v nich zemřelo na 100 000 lidí. Vláda se v poslední době uchyluje k taktice zatýkání či zabíjení mafiánských bossů v naději, že se po jejich odklizení gangy samy rozpadnou. 

Potíž je v tom, že vláda nemá dostatečnou kapacitu na to, aby potírala všechny gangy najednou, a tak se na ně musí zaměřovat jednotlivě. Pokud se jí ale podaří oslabit jednu skupinu, další z toho profitují, vysvětlil deníku The Guardian mexický bezpečnostní expert Eduardo Guerrero.

Kartel Nová generace podle něj bude těžké oslabit, protože ideálně kombinuje infiltraci mezi úředníky a vojenskou sílu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy