Mexiko vyhlásilo totální válku drogovým gangům

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2015 11:46
Federální úřady tak reagují na páteční sestřelení vojenského vrtulníku. Nebude to lehké, gang disponuje vlastní armádou a má své lidi mezi úředníky.
Mexická armáda. Ilustrační foto.
Mexická armáda. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Guadalajara - Mexická armáda - v reakci na páteční sestřelení vojenského vrtulníku - vyhlásila totální válku drogovému gangu Nová generace ve státě Jalisco na středozápadě země. 

V sestřelené helikoptéře zasahující proti konvoji sílícího kartelu podle národního bezpečnostního komisaře Monteho Alejandra Rubida zemřelo šest vojáků.

Nejméně patnáct příslušníků bezpečnostních složek bylo zabito a devatenáct zraněno při několika dalších přestřelkách, jimiž chtěl relativně nový drogový kartel demonstrovat svou sílu.

Mexická armáda se ale nechala slyšet, že nic podobného tolerovat nebude a proti mafii tvrdě zakročí. "Ve státě Jalisco zakusí plnou sílu Mexika. Uspokojivé výsledky se objeví velmi brzy," hřímal v pondělí Rubido.

Kartel Nová generace se zformoval před pěti lety a mimo jiné i kvůli vládní ofenzívě proti větším gangům se v krátké době stal jedním z dominantních hráčů v mexických drogových válkách.

100 000 mrtvých

Až dosud se ozbrojenci z Nové generace otevřeným střetům s federálními bezpečnostními složkami spíše vyhýbali, při páteční akci, jejímž cílem bylo údajně zatknout bosse gangu, ale sestřelili armádní helikoptéru raketometem a později vyvolali již zmíněné přestřelky na zemi.

Drogové války Mexiko sužují celá desetiletí a podle odhadů v nich zemřelo na 100 000 lidí. Vláda se v poslední době uchyluje k taktice zatýkání či zabíjení mafiánských bossů v naději, že se po jejich odklizení gangy samy rozpadnou. 

Potíž je v tom, že vláda nemá dostatečnou kapacitu na to, aby potírala všechny gangy najednou, a tak se na ně musí zaměřovat jednotlivě. Pokud se jí ale podaří oslabit jednu skupinu, další z toho profitují, vysvětlil deníku The Guardian mexický bezpečnostní expert Eduardo Guerrero.

Kartel Nová generace podle něj bude těžké oslabit, protože ideálně kombinuje infiltraci mezi úředníky a vojenskou sílu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy