Mexiko vyhlásilo totální válku drogovým gangům

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 5. 2015 11:46
Federální úřady tak reagují na páteční sestřelení vojenského vrtulníku. Nebude to lehké, gang disponuje vlastní armádou a má své lidi mezi úředníky.
Mexická armáda. Ilustrační foto.
Mexická armáda. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Guadalajara - Mexická armáda - v reakci na páteční sestřelení vojenského vrtulníku - vyhlásila totální válku drogovému gangu Nová generace ve státě Jalisco na středozápadě země. 

V sestřelené helikoptéře zasahující proti konvoji sílícího kartelu podle národního bezpečnostního komisaře Monteho Alejandra Rubida zemřelo šest vojáků.

Nejméně patnáct příslušníků bezpečnostních složek bylo zabito a devatenáct zraněno při několika dalších přestřelkách, jimiž chtěl relativně nový drogový kartel demonstrovat svou sílu.

Mexická armáda se ale nechala slyšet, že nic podobného tolerovat nebude a proti mafii tvrdě zakročí. "Ve státě Jalisco zakusí plnou sílu Mexika. Uspokojivé výsledky se objeví velmi brzy," hřímal v pondělí Rubido.

Kartel Nová generace se zformoval před pěti lety a mimo jiné i kvůli vládní ofenzívě proti větším gangům se v krátké době stal jedním z dominantních hráčů v mexických drogových válkách.

100 000 mrtvých

Až dosud se ozbrojenci z Nové generace otevřeným střetům s federálními bezpečnostními složkami spíše vyhýbali, při páteční akci, jejímž cílem bylo údajně zatknout bosse gangu, ale sestřelili armádní helikoptéru raketometem a později vyvolali již zmíněné přestřelky na zemi.

Drogové války Mexiko sužují celá desetiletí a podle odhadů v nich zemřelo na 100 000 lidí. Vláda se v poslední době uchyluje k taktice zatýkání či zabíjení mafiánských bossů v naději, že se po jejich odklizení gangy samy rozpadnou. 

Potíž je v tom, že vláda nemá dostatečnou kapacitu na to, aby potírala všechny gangy najednou, a tak se na ně musí zaměřovat jednotlivě. Pokud se jí ale podaří oslabit jednu skupinu, další z toho profitují, vysvětlil deníku The Guardian mexický bezpečnostní expert Eduardo Guerrero.

Kartel Nová generace podle něj bude těžké oslabit, protože ideálně kombinuje infiltraci mezi úředníky a vojenskou sílu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zdražování nových bytů v Praze na konci roku zpomalilo meziročně z 11,4 procenta na 4,4 procenta

Další zprávy