Mexická policie objevila ukradený radioaktivní náklad

ČTK ČTK
22. 4. 2015 22:00
Zavřená schránka s radioaktivním prvkem se našla na mostě pro pěší. V Mexiku k podobně nebezpečné krádeži nedošlo poprvé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mexiko - Mexická policie ve středu nalezla ukradený náklad radioaktivního izotopu iridia 192, kvůli němuž úřady v pěti mexických státech minulý týden vyhlásily pohotovost. Podle agentury AFP byl náklad nalezen ve státě Tabasco na jihovýchodě země nepoškozen a zdraví obyvatel není ohroženo. Pohotovost proto byla odvolána.

Podle šéfa úřadu civilní obrany státu Tabasco Luise Fuenteho se zavřená schránka s radioaktivním prvkem našla na mostě pro pěší na jedné z místních farem, když na jeho přítomnost upozornil policii neznámý volající. Schránka o velikosti malého kufříku nebyla podle něho nijak poškozená a v ohrožení proto patrně nejsou ani zloději. Ty se policii stále nepodařilo vypátrat.

Radioaktivní izotop iridia 192 se používá například v radioterapii pro ozařování nádorů, využití má i v rentgenech. Zdraví nebezpečný je kvůli gama paprskům, které vyzařuje.

V Mexiku k podobně nebezpečné krádeži nedošlo poprvé. Například loni v létě byl u mexické metropole ukraden rovněž kontejner s iridiem 192, policisté ho i v tomto případě nalezli opuštěný nedaleko místa krádeže. Předloni pak skončila v nemocnici šestice zlodějů, kteří ukradli náklaďák s vysoce radioaktivním kobaltem 60. Pachatelé po zjištění, o jakou látku jde, vůz i s nákladem vrátili, jevili příznaky ozáření a měli vážné zdravotní obtíže.

Podobné krádeže se podle policie v Mexiku stávají proto, že mají zloději spadeno na automobily, o jejich nebezpečném nákladu přitom nemají ani tušení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy