Vraždy politiků jako nový normál. Růst násilí v Mexiku má zklidnit žena v čele státu

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
2. 4. 2024 11:38
Kandidáti na nového prezidenta Mexika spustili v březnu volební kampaně v napjatém prostředí poznamenaném vraždami politiků. Favoritkami na hlavu státu jsou poprvé v historii dvě ženy. Země tak bude mít téměř jistě prezidentku.
Kandidátka na mexickou prezidentku Claudia Sheinbaumová na předvolební akci v Mexico City.
Kandidátka na mexickou prezidentku Claudia Sheinbaumová na předvolební akci v Mexico City. | Foto: Reuters

V polovině března byl na jihu Mexika před svým domem zastřelen hlavní kandidát na starostu města Chilapa Tomás Morales. Město už více než deset let sužuje válka gangů. Jeho smrt ale není výjimkou. Během tohoto roku drogové kartely v zemi zavraždily už šest politiků, od začátku volební kampaně již celkem 19 lidí, ve snaze ovlivnit blížící se volby.

Mexické drogové kartely se často zaměřují na atentáty na starosty nebo kandidáty na takovou pozici s vidinou ovládnout místní policii nebo vylákat peníze od obecních samospráv, připomíná stanice CBS News. V posledních dvaceti letech ale násilí v zemi soustavně roste.

Od konce roku 2006, kdy tehdejší prezident Felipe Calderón zahájil vojenskou kampaň proti drogám, která vzbudila kritiku, zaznamenalo Mexiko více než 420 tisíc vražd, další desítky tisíc osob se pohřešují.

Bezpečnost se stala jedním z hlavních témat červnových voleb. Současný levicový prezident Andrés Manuel López Obrador se snažil zvrátit tvrdé zásahy proti gangům, které v zemi vyvolaly vlnu násilí. V rámci politiky známé jako "objetí, nikoliv kulky" odrazuje bezpečnostní složky od toho, aby používaly donucovací praktiky a represe, píše list Financial Times. Ani jemu se ale násilí nedaří zastavit. López Obrador navíc čelil vyšetřování, zda nešly peníze drogových kartelů na podporu jeho kampaně v letech 2006 a 2018. 

Dvacet bodů náskok

Voliči tak budou hledat nové alternativy, jak situaci v zemi změnit. A řešení jim nabízí hned dvě ženy. Favoritkou je momentálně Claudia Sheinbaumová, levicová klimatoložka a starostka hlavního města, která těží z velké podpory populistického prezidenta i dostatku peněz na kampaň. Patří k vládnoucímu Hnutí za národní obnovu (Morena).

Současnou hlavu státu plně podporuje, slibuje, že bude pokračovat v jeho politice, a někdy dokonce i ve veřejných vystoupeních napodobuje jeho pomalý způsob chůze, všímá si list The New York Times. Zdůrazňuje hlavně posílení ekonomiky, ale chce nalákat i střední vrstvu obyvatel, popisuje deník El País.

Její soupeřkou je Xóchitl Gálvezová, podnikatelka, která vyrostla v chudých poměrech, a senátorka z pravicové Strany národní akce (PAN). Za svou soupeřkou ale zaostává o více než dvacet procentních bodů. Sheinbaumová má podporu 58 procent voličů, Gálvezová 34 procent. Všichni ostatní kandidáti zůstávají daleko za nimi.

Jiný postup v Mexico City

Dvě ženské kandidátky jsou v historii Mexika zcela bezprecedentní. Latinskoamerická země je známá svým "machismem". Mexické ženy se sice dostaly na politické pozice, zčásti díky povinným kvótám pro zastoupení ve veřejných funkcích, ale v zemi panuje vysoká míra genderově podmíněného násilí.

Volby budou těmi největšími v historii Mexika. Lidé si budou vedle nové hlavy státu volit obě komory Kongresu, osm guvernérů a tisíce místních zastupitelů.

Vládnoucí strana Morena v kampani operuje s tím, že zajistí důstojný život nízkopříjmovým obyvatelům, zatímco opozice varuje, že se hraje o budoucnost demokracie v zemi. V únoru tu vypukly masové protesty proti volebním reformám Lópeze Obradora, připomíná agentura AP.

Lidé mají také obavy kvůli rostoucímu počtu vražd. V průměru je nyní v Mexiku každý den zabito sto lidí. Sheinbaumová se v této otázce od svého mentora liší a jako starostka mexické metropole zavedla odlišná pravidla.

Zlepšila výcvik policistů, zvýšila jim platy a investovala do zpravodajských služeb. To samé slíbila udělat v případě, že se stane prezidentkou. Zatímco počet hlášení o vydírání a zmizeních v celé zemi vzrostl, počet vražd, krádeží a dalších trestných činů v Mexico City klesl přibližně o 60 procent.

I když průzkumy hovoří jasně, analytici upozorňují, že mnozí voliči se teprve teď začínají rozhodovat, komu dát hlas. A bezpečnost v zemi může být jedním z faktorů, který jejich volbu ovlivní.

 

Právě se děje

Další zprávy