Mexický prezident prodává svoje luxusní letadlo, peníze chce dát na omezení migrace

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 6. 2019 21:00
Mexický prezident López Obrador slíbil, že prodá svoje letadlo a utržené peníze věnuje na vládní snahy omezit migraci. Jde o tři roky starý Boeing 787 Dreamliner, který je pojmenován José María Morelos y Pavón po vojenském veliteli a vůdci mexického hnutí za nezávislost. Jeho cenu sám prezident odhadl na 150 milionů dolarů (asi 3,3 miliardy korun).
Mexický prezidentský letoun Boeing 787.
Mexický prezidentský letoun Boeing 787. | Foto: Wikimedia Commons/Presidencia de la República Mexicana

O prodeji prezidentského letounu mluvil López Obrador už ve volební kampani loni na podzim. Tvrdil, že na rozdíl od ostatních státníků hodlá raději létat komerčními spoji spolu s běžnými cestujícími.

To také skutečně dělá. Už od prosince, kdy nastoupil do úřadu, stojí jeho boeing zaparkovaný v hangáru v Kalifornii.

Mexický prezident López Obrador.
Mexický prezident López Obrador. | Foto: Reuters

Obrador si podobnými sliby a prohlášeními vysloužil označení populista. Levicový politik v kampani sliboval velké věci: zatočit s korupcí, násilím a Mexiko od základů změnit. Teď se ale soustředí na jediný cíl - řešení migrační krize. A to něco stojí.

Minulý týden podepsalo Mexiko a Spojené státy další část společné migrační a bezpečností dohody. Obě země se zavázaly posílit spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice. Mexiko navíc souhlasilo, že si na své straně hranice nechá více migrantů, kteří usilují o azyl v USA, aby v zemi vyčkali na americké rozhodnutí svého případu. Omezit se má také příliv ilegálních migrantů bez dokladů a na jižní hranici s Guatemalou vláda pošle národní gardu.

Když se Obradora ve středu novináři na tiskové konferenci zeptali, kde na to Mexiko vezme, opět přišla řeč na boeing. "Řekněme, že máme rozpočet," prohlásil Obrador. "Vyjde z toho, co dostaneme z prodeje luxusního prezidentského letadla." Kromě něj se vláda snaží prodat i dalších 60 vládních letadel a 70 vrtulníků.

Některým Mexičanům se to ale nelíbí. Podle kritiků Obrador slibuje peníze, které ještě nemá. Zazlívají mu, že letadlo v roce 2012 koupila vláda za 218 milionů amerických dolarů a teď ho prodává za 150 milionů. Navíc letadlo zaplatili ze svých daní obyvatelé Mexika, a zisky z jeho prodeje by se tedy měly investovat do země, ne je použít na pomoc migrantům. "Jakákoliv xenofobie a kampaně proti migrantům nejsou humánní a křesťanské," reagoval na kritiku prezident.

Lhůta 45 dní

Ve středu Mexiko slíbilo vyslat na hranici s Guatemalou první skupinu členů Národní gardy. Příliv migrantů do země tam bude hlídat celkem 6000 vojáků. Na zlepšení svého dohledu nad migrací a snížení počtu lidí, kteří se dostanou až na sever k americké hranici, má mexická vláda 45 dní.

Jenom tak se vyhne pětiprocentním clům na mexické zboží mířící do USA, jehož zavedením hrozí prezident USA Donald Trump

Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard se navíc zavázal, že pokud lhůtu jeho země nedodrží, je ochotný se Spojenými státy jednat o získání statusu bezpečné třetí země. USA to po Mexiku žádá už dlouho. Pokud by totiž souhlasilo, museli by žadatelé o azyl na cestě ze Střední Ameriky nejprve požádat o azyl právě v Mexiku. Když to neudělají, z USA je mohou úřady bez problému vracet do Mexika.

Mexiko se také snaží navázat spolupráci se středoamerickými zeměmi, odkud migranti ve velkém odcházejí. Po Washingtonu chce, aby obnovil finanční pomoc na rozvojové programy v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru, kterou Trump v březnu pozastavil. Mezitím se snaží splnit všechny Trumpovy požadavky. Kolik bude řešení migrační krize Mexiko stát, prozradí Ebrard v pátek.

Video: Trump ve starém projevu radí, jak překonat zeď

Internet baví Trumpův starý projev: Radí, jak překonat zeď | Video: Wagner College
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy