USA a Mexiko podepsaly další část imigrační dohody. Trump znovu pohrozil clem

ČTK ČTK
10. 6. 2019 13:20
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil podpis další části imigrační a bezpečnostní dohody s Mexikem a zároveň pohrozil zavedením cel, pokud ji mexický parlament neschválí. Spojené státy původně chtěly uvalit od tohoto dne na veškeré mexické zboží clo, pokud země nezakročí proti přílivu středoamerických migrantů do USA. Spor ale minulý týden v pátek Washington s Mexikem vyřešily dohodou.
Zásah mexické policie proti karavaně migrantů z Latinské Ameriky.
Zásah mexické policie proti karavaně migrantů z Latinské Ameriky. | Foto: Reuters

"Právě jsme podepsali další velmi důležitou část imigrační a bezpečnostní dohody s Mexikem, tu, o kterou USA usilovaly mnoho let," napsal Trump bez podrobností. "Zveřejněna bude v nepříliš vzdálené budoucnosti a bude vyžadovat hlas mexického zákonodárného sboru!" dodal.

"S hlasováním nepředpokládáme problém, ale kdyby z jakéhokoli důvodu souhlas nepřicházel, bude uvaleno clo," pohrozil americký prezident.

Trump také na Twitteru Mexiko pochválil, že díky nové dohodě nyní dělá pro řešení přistěhovaleckého problému v USA více než demokraté. "Demokraté ve skutečnosti nedělají NIC. Chtějí otevřené hranice, což znamená nelegální migraci, drogy a kriminalitu," poznamenal.

Podle společné deklarace, na které se USA s Mexikem dohodly minulý týden v pátek místního času (v sobotu nad ránem SELČ), Mexiko souhlasilo, že si nechá více migrantů, kteří usilují o azyl v USA, aby v zemi vyčkali na americké rozhodnutí svého případu. Mexiko také posílí prosazování práva, které má omezit přistěhovalectví bez dokladů, včetně nasazení národní gardy na své jižní hranici.

Spojené státy se na druhé straně zavázaly pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Obě země navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice včetně sdílení informací.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy