USA a Mexiko podepsaly další část imigrační dohody. Trump znovu pohrozil clem

ČTK ČTK
10. 6. 2019 13:20
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil podpis další části imigrační a bezpečnostní dohody s Mexikem a zároveň pohrozil zavedením cel, pokud ji mexický parlament neschválí. Spojené státy původně chtěly uvalit od tohoto dne na veškeré mexické zboží clo, pokud země nezakročí proti přílivu středoamerických migrantů do USA. Spor ale minulý týden v pátek Washington s Mexikem vyřešily dohodou.
Zásah mexické policie proti karavaně migrantů z Latinské Ameriky.
Zásah mexické policie proti karavaně migrantů z Latinské Ameriky. | Foto: Reuters

"Právě jsme podepsali další velmi důležitou část imigrační a bezpečnostní dohody s Mexikem, tu, o kterou USA usilovaly mnoho let," napsal Trump bez podrobností. "Zveřejněna bude v nepříliš vzdálené budoucnosti a bude vyžadovat hlas mexického zákonodárného sboru!" dodal.

"S hlasováním nepředpokládáme problém, ale kdyby z jakéhokoli důvodu souhlas nepřicházel, bude uvaleno clo," pohrozil americký prezident.

Trump také na Twitteru Mexiko pochválil, že díky nové dohodě nyní dělá pro řešení přistěhovaleckého problému v USA více než demokraté. "Demokraté ve skutečnosti nedělají NIC. Chtějí otevřené hranice, což znamená nelegální migraci, drogy a kriminalitu," poznamenal.

Podle společné deklarace, na které se USA s Mexikem dohodly minulý týden v pátek místního času (v sobotu nad ránem SELČ), Mexiko souhlasilo, že si nechá více migrantů, kteří usilují o azyl v USA, aby v zemi vyčkali na americké rozhodnutí svého případu. Mexiko také posílí prosazování práva, které má omezit přistěhovalectví bez dokladů, včetně nasazení národní gardy na své jižní hranici.

Spojené státy se na druhé straně zavázaly pracovat na rychlejším vyřizování žádostí o azyl. Obě země navíc posílí spolupráci bezpečnostních složek při ochraně společné hranice včetně sdílení informací.

 

Právě se děje

Další zprávy