Mexický drogový boss dostal 27 let za 200 tun kokainu

jem
3. 12. 2009 8:44
Člen Juarézova gangu do Spojených států propašovat více než 200 tun kokainu
Calderón se údajně snaží jít kšeftařům po krku. 23 tun kokainu zabaveného na počátku listopadu v přístavu Manzanillo.
Calderón se údajně snaží jít kšeftařům po krku. 23 tun kokainu zabaveného na počátku listopadu v přístavu Manzanillo. | Foto: Reuters

Phoenix - Americký federální soud poslal za mříže jednu ze špiček mexické narkomafie. Gilberto Salinas Doria si za propašování nejméně 200 tun kokainu do Spojených států odsedí 27 let za mřížemi.

Doria byl jednou z ústředních postav Juarézova drogového gangu. Do Spojených států byl vydán za účelem trestního stíhání již loni v prosinci.

Pašování kokainu do USA se měl Mexičan dopustit v letech 1994 - 1999, kdy od pobočníků Juarezova gangu přebíral balíčky s drogami a po vlastní ose je dopravoval do New Yorku a dalších amerických měst.

Boje mezi drogovými kartely si už od roku 2006 v Mexiku vyžádaly už 15 tisíc lidských životů.   

 

Právě se děje

před 32 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy