Mexický drogový boss dostal 27 let za 200 tun kokainu

jem
3. 12. 2009 8:44
Člen Juarézova gangu do Spojených států propašovat více než 200 tun kokainu
Calderón se údajně snaží jít kšeftařům po krku. 23 tun kokainu zabaveného na počátku listopadu v přístavu Manzanillo.
Calderón se údajně snaží jít kšeftařům po krku. 23 tun kokainu zabaveného na počátku listopadu v přístavu Manzanillo. | Foto: Reuters

Phoenix - Americký federální soud poslal za mříže jednu ze špiček mexické narkomafie. Gilberto Salinas Doria si za propašování nejméně 200 tun kokainu do Spojených států odsedí 27 let za mřížemi.

Doria byl jednou z ústředních postav Juarézova drogového gangu. Do Spojených států byl vydán za účelem trestního stíhání již loni v prosinci.

Pašování kokainu do USA se měl Mexičan dopustit v letech 1994 - 1999, kdy od pobočníků Juarezova gangu přebíral balíčky s drogami a po vlastní ose je dopravoval do New Yorku a dalších amerických měst.

Boje mezi drogovými kartely si už od roku 2006 v Mexiku vyžádaly už 15 tisíc lidských životů.   

 

Právě se děje

před 19 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 20 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy