San Francisco – Koncentrace metanu v ovzduší v posledních letech výrazně stoupá. Vědci tak varují, že zatímco se boj proti klimatickým změnám soustředí hlavně na regulaci oxidu uhličitého, opomíjí se možná ještě nebezpečnější plyn.
"Snížení množství oxidu uhličitého v ovzduší je stále hlavním cílem. Nicméně riskujeme, pokud si nebudeme všímat rostoucí koncentrace metanu v atmosféře," míní Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity.
Ten o víkendu vystoupil na konferenci Americké geofyzikální unie (AGU) v San Francisku. Právě metan byl hlavním bodem programu.
Proč se nyní koncentrace metanu prudce zvyšuje, není jasné. Po stagnaci na počátku 21. století začalo množství tohoto plynu v atmosféře od roku 2007 stoupat a výrazně poskočilo v letech 2014 a 2015.
Během těchto dvou let rostla koncentrace metanu o deset a víc částic – na miliardu ročně. Teď je jeho množství na hranici 1850 částic na miliardu. Pro srovnání: emise oxidu uhličitého jsou zhruba 400 tisíc částic na miliardu. Jenže metan může vést k silnějšímu skleníkovému efektu.
"Metan má spoustu zdrojů, ale hlavním viníkem strmého růstu jeho množství v ovzduší je pravděpodobně zemědělství," řekl televizní stanici BBC profesor Jackson. Zde je na vině hlavně skot a také rýžová pole, svou roli ale hrají i mokřady.
Při boji s metanem by vědcům mohly pomoci nové satelity, jejichž snímače se zaměří na molekuly uhlíku. "Věřím, že vědecká komunita i politici tak získají lepší informace," míní Jackson.