Nová zbraň proti globálnímu oteplování. Vědci dokážou proměnit CO2 na kámen

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 6. 2016 15:22
Světové mocnosti už roky řeší, jak omezit emise skleníkových plynů a zpomalit tak globální oteplování. Řešením by mohl být převratný islandský projekt, díky němuž je oxid uhličitý přeměněn na horninu. Má to ale háček.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Lukáč

Reykjavík - Jak se zbavit plynu, který způsobuje globální oteplování? Proměnit ho v pevnou látku.

Nový způsob, jak bojovat proti klimatickým změnám, objevili vědci na Islandu. Přebytečný oxid uhličitý načerpají pod povrch země, kde ho promění v kámen.

Jde o efektivní a levný způsob, jak se zbavit oxidu uhličitého, který je produkován spalováním fosilních paliv a který ohřívá atmosféru Země.

Výsledky experimentu publikovali jeho autoři ve vědeckém časopisu Science.

"Musíme se vypořádat s rostoucími emisemi uhlíku a tohle je konečné a trvalé úložiště - proměnit uhlík zpět v kámen," vysvětluje vedoucí výzkumu Juerg Matter z univerzity v britském Southamptonu.

Tématu "zachycení a ukládání" uhlíku se vědci s rostoucí koncentrací oxidu uhličitého v atmosféře věnují stále úpěnlivěji. Byl proto vytvořen projekt na Islandu nesoucí název The CarbFix Project, který se řešením ukládání skleníkových plynů zabývá.

Nová metoda proměny v pevnou látku trvá expertům - k jejich vlastnímu překvapení - velmi krátkou dobu, v řádu několika měsíců. Celkem 95 procent z 220 tun oxidu uhličitého přeměnili na kámen za dobu kratší než dva roky.

Má to ale háček...

Jedinou komplikací je obrovské množství vody, které je k proměně plynu na kámen zapotřebí. Jejich sloučením vznikne mírně okyselená kapalina, která je pak vpravena stovky metrů pod zemský povrch do sopečného čediče. Ten je bohatý na vápník, hořčík a železo, které s oxidem uhličitým snadno reagují.

Na každou tunu takto uloženého uhlíku je ale potřeba 25 tun vody. V přímořských oblastech by ale podle Juerga Mattera mohla být klidně využitá mořská voda.

Další riziko spočívá v podzemních mikrobech, které by mohly z pevných látek uvolňovat metan - další nebezpečný skleníkový plyn. Během experimentu na Islandu se však nic takového nestalo. Žádný plyn neunikal zpět do vzduchu.

Naopak se islandský projekt urychluje. Ročně se může přeměnit až 10 000 tun oxidu uhličitého v čedič nebo ještě pevnější horninu. Kromě toho dokáže v pevném skupenství přeměnit také sirovodík.

Komu může nová metoda uskladnění nebezpečného skleníkového plynu uškodit, jsou rozpočty jednotlivých zemí, které by se do projektu zapojily. Zachycování CO2 v elektrárnách a jiných průmyslových komplexech je drahé samo o sobě. Náklady se značně navýší ještě infrastrukturou nutnou k čerpání plynu pod zemský povrch.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy