Město přezdívané "mrazák USA" zažilo největší zimu od roku 1924. Zítra už bude tepleji, jen minus 20

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2017 21:28
Ve městě International Falls v Minnesotě u hranic s Kanadou klesla rtuť teploměru na hodnotu minus 38 stupňů Celsia. I tak ale historické záznamy v International Falls přepsány nebyly, rekordem je zde minus 48 stupňů Celsia z ledna 1909.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Zatímco severovýchod Spojených států se potýká s mimořádnými přívaly sněhu, sever země zase sevřely třeskuté mrazy. Ve městě International Falls v Minnesotě u hranic s Kanadou klesla rtuť teploměru na hodnotu minus 38 stupňů Celsia, uvedla dnes agentura AP. Minus 35 stupňů Celsia naměřili dnes ráno také ve Watertownu ve státě New York.

Město International Falls se samo označuje za mrazák USA, své přezdívce tak ve středu rozhodně dostálo. Takový mráz, jaký zde byl naměřen ve středu, zde podle americké Národní meteorologické služby (NWS) nebyl od roku 1924.

Chladno pokračuje i dnes a meteorologové uvádějí, že tato krutá zima potrvá až do Nového roku.

Zpravodajské servery k naměřené teplotě v International Falls často s vykřičníkem dodávaly, že je to skutečně naměřený údaj a ne takzvaná pocitová teplota, kdy pocit chladu umocňuje studený vítr. I tak ale historické záznamy v International Falls přepsány nebyly, rekordem je zde minus 48 stupňů Celsia z ledna 1909.

V International Falls musela kvůli chladu zastavit provoz papírna, ale pošta se stále doručuje a starosta Bob Anderson řekl, že 6000 občanů městečka se s chladem vypořádá.

Předpovědi meteorologů nepředpokládají, že by rekord v International Falls ještě letos padl, mráz ale rozhodně neustoupí. Nejteplejším zbývajícím dnem letošního roku zde má být pátek, kdy se očekává minus 20 stupňů Celsia. O silvestrovské noci bude ještě o deset stupňů chladněji.

Mimořádně nízké teploty ale trápí i další místa v Minnesotě. Varování před omrzlinami, které může snadno způsobit mrazivý vítr, vydali meteorologové i pro oblast Nové Anglie v severovýchodním cípu USA, pro sever Pensylvánie a pro stát New York.

Na další sněhovou nadílku se má připravit stotisícové město Erie ležící na břehu stejnojmenného jezera. Blíží se k němu sněhová bouře a město, které už nyní pokrývá 1,6 metru vysoká vrstva sněhu, se má připravit na dalších 25 centimetrů. Sněžení je na víkend předpovězeno pro mnoho dalších částí USA od Montany po Maine.

Úřady připravují Američany s nízkými příjmy na rostoucí ceny za topení. Ti, kteří na topení dostávají příspěvek, sledují ukazatele stavu v palivových nádržích. Elizabeth Parkerová, která k nim patří, řekla, že může požádat o federální pomoc, ale až ukazatel klesne na osminu zásobníku. Pro tuto skupinu má být dobrou zprávou, že prezident Donald Trump, který chtěl původně tento program pomoci zcela zrušit, z něj už v říjnu nechal uvolnit téměř tři miliardy dolarů (64 miliard Kč), což je 90 procent programu. Podle odborníků bude ale nutné uvolnit i zbytek. Odhaduje se, že ceny energií letos vzrostou v případě plynu o 12 procent, nafty o 17 procent a elektřiny o osm procent.

 

Právě se děje

Další zprávy