Města zničí bomby, pak vstoupí vojáci. Reportér popisuje, jak Rusové dobývají Donbas

Martin Novák Martin Novák
1. 6. 2022 7:16
Z obchodů na Donbase blízko frontové linie zmizel chleba a k dostání je jen málo mléčných výrobků. Lidé jsou odkázaní hlavně na konzervy. Skoro nikde nejde plyn, výpadky má i elektřina a tekoucí voda.
Ukrajinští vojáci v zákopu nedaleko Doněcka.
Ukrajinští vojáci v zákopu nedaleko Doněcka. | Foto: Reuters

Více než tři měsíce po začátku ruské invaze zuří nejtěžší boje na východě země v Luhanské a Doněcké oblasti. Ukrajinský novinář a šéfredaktor dokumentárního mediálního projektu Ukrajinský svědek Serhij Melničuk je nyní se svým štábem ve městě Kosťantynivka.

"Ještě před měsícem byla Kosťantynivka poměrně hluboko na Ukrajinou kontrolovaném území, teď už je v první linii bojů. V pondělí nešla celý den elektřina, protože ruští okupanti zasáhli tepelnou elektrárnu ve Vuhledaru. Plyn dávno nejde, tekoucí voda má výpadky," popisuje pro Aktuálně.cz.

Foto: Aktuálně.cz

Ruská armáda po více než pěti týdnech bitvy o Donbas postupuje, byť jen pomalu. Dobyla města Lyman a Popasna, nyní se odehrávají těžké boje mezi ukrajinskou a ruskou armádou v Severodoněcku. "Okupanti srovnávají města se zemí ostřelováním z děla a letadel. Vojáci do nich vstoupí, když už se v podstatě není kde ukrýt," vysvětluje Melničuk.

Většina obyvatel Donbas už opustila. "V Kosťantynivce bydlíme v domě, který má 45 bytů. Obsazených je pět. Dá se říci, že z oblasti odešly tak dvě třetiny lidí, kteří tady do války bydleli. Zůstávají hlavně ti, kteří prostě nemají kam jít. V obchodech už není chleba, prodávají se hlavně konzervy, sušenky, balená voda a některé masné výrobky," říká ukrajinský novinář.

Z některých míst na východě Ukrajiny stále probíhá evakuace. V pondělí ale Rusové zasáhli humanitární konvoj, při jeho ostřelování zemřel francouzský novinář Frédéric Leclerc-Imhoff. Střepina granátu ho zasáhla do krku.

Podle Serhije Melničuka zatím nejsou bezprostředně ohrožena klíčová velká města Slovjansk a Kramatorsk. "Ukrajinští vojáci, se kterými jsme mluvili, mají stále bojového ducha. Někteří jsou unavení a vyčerpaní, ale do určité míry s tím počítali, odpovídá to situaci. Munici mají, stejně jako některé nové zbraně ze Západu. Na další dodávky ale čekají," uvádí reportér.

Rusové v posledních dnech ostřelují strategicky důležitou silnici z Lysyčansku do Bachmutu, nelze po ní projet. Lysyčansk leží těsně vedle Severodoněcku na druhém břehu řeky Severní Doněc. Gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v úterý poprvé zmínil možnost, že ukrajinští vojáci se ze Severodoněcku přesunou právě do Lysyčansku, aby se vyhnuli obklíčení.

"Situace je nejasná a chaotická. Někde Rusové postupují, jinde zase útočí naši. Okupanti prý začínají mít problémy se zásobováním ve chvílích, kde se ocitnou více než sto kilometrů od svých hranic. Pak musí zpomalit," tvrdí ukrajinský reportér.

Podle posledních zpráv z místa kontrolují Rusové zhruba polovinu Severodoněcku. Z více než sto tisíc obyvatel jich zůstalo ve městě asi 15 tisíc. Nevycházejí ze sklepů a podzemních úkrytů.

Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusové útočí na několik vesnic v okolí Bachmutu, ale zatím nepostoupili. Bachmut je důležitá silniční křižovatka, jejíž kontrola by Rusům usnadnila přístup ke Slovjansku a Kramatorsku. Před válkou zde žilo skoro 80 tisíc obyvatel a je zde velká ukrajinská vojenská základna.

Video: Evakuovaní z Donbasu ve Lvově popisují, co během války zažili

"V noci se zdá, že je klid, a ráno to začne," popisovala ukrajinská žena Varvara z města Bachmut, která s útěkem dlouho váhala. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy