Mešita Finsbury Park, kde útočil terorista, má džihádistickou minulost. Ale změnila se k nepoznání

Martin Novák Martin Novák
19. 6. 2017 11:26
Jeden člověk zemřel a deset je zraněných poté, co muž s vypůjčenou dodávkou narazil do skupiny muslimů před londýnskou mešitou Finsbury Park. Jde zřejmě o první takto vážný útok na muslimy v Evropě. Dva lidé jsou v kritickém stavu. Muži, který zemřel, podle britských médií možná zkolabovalo srdce ještě před útokem. Ztratil vědomí a lidé ho ošetřovali před vchodem do mešity.
Abú Hamza Masrí vedl kázaní v mešitě Finsbury Park. Nyní ale sedí v americkém vězení.
Abú Hamza Masrí vedl kázaní v mešitě Finsbury Park. Nyní ale sedí v americkém vězení. | Foto: Reuters

Londýn - Třetí nájezd dodávky do lidí během čtyř měsíců, třetí teroristický útok během necelého měsíce.

Velká Británie se v pondělí probudila do dalšího zlého rána.

Muž s dodávkou mířil na muslimy, kteří vycházeli po modlitbě z mešity Finsbury Park v severním Londýně.

Oblast Finsbury Park v blízkosti stejnojmenné stanice metra je velmi rušná. V těsném sousedství stojí mešity a noční bary. Je zde Emirates Stadium - fotbalový stánek Arsenalu Londýn.

Žije zde také početná muslimská komunita, pocházející především ze severní Afriky. Poslancem Dolní sněmovny za tento obvod je předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn.

Policie identitu útočníka zatím nezveřejnila, podle dostupných zpráv šlo o 48letého bělocha. Svědci vypověděli, že křičel "chci zabít všechny muslimy." Pokud jeho motivem byla nenávist vůči muslimům, půjde o první takový útok na mešitu v Evropě.

V minulosti se mešity staly terčem útoků žhářů, ale zatím nikdo takovýmto způsobem nezaútočil na muslimy, shromážděné v mešitě nebo před ní.

Najel na chodník a srážel muslimy. Svědci popisují útok v Londýně. | Video: Reuters

Mešita se složitou minulostí

Mešita Finsbury Park, před kterou útočník najel, patří k největším v Londýně a vůbec ve Velké Británii.

Má složitou historii. Od roku 1997 zde vedl kázání imám Abů Hamza Masrí. Původem Egypťan přišel o oko a obě ruce během války proti sovětské armádě v Afghánistánu a v Londýně se stal mluvčím radikální džihádistické scény.

Vyzýval mladé muslimy, aby se zapojili do ozbrojeného boje kdekoliv na světě, kde se děje vyznavačům islámu nespravedlnost.

V médiích se mešita stala symbolem islámského extremismu, vyhýbalo se jí i mnoho muslimů. Hamza podpořil útoky v USA 11. září 2001 a nechal tisknout letáky, kde bylo devatenáct atentátníků a únosců letadel oslavováno jako "devatenáct statečných."

Justice se o něj začala zajímat kvůli podpoře terorismu, o jeho vydání požádaly Spojené státy. Uspěly. Nyní si odpykává za oceánem trest doživotního vězení.

Mešita dostala nové vedení

Po teroristických útocích v londýnském metru a autobuse 7. července 2005, při kterých zahynulo 52 lidí, vláda přitvrdila. Odebrala mešitu lidem spojeným s Hamzou.

Přišlo nové vedení a s ním imám Mohammad Mahmúd, vyzývající k toleranci a soužití lidí všech kultur a náboženství ve Finsbury Park.

Ten imám, který podle některých zpráv bránil v noci na pondělí řidiče dodávky před lynčováním pobouřených svědků teroristického útoku. Po příjezdu policistů jim ho předal.

Pod Kobzanovým vedením se zvýšila návštěvnost modliteb, rozjely se sociální programy v této městské čtvrti i pro obyvatelé jiného vyznání. "K terorismu máme nulovou toleranci," prohlásil imám nedávno při soudním sporu, který mešita vedla na začátku letošního roku s agenturou Reuters-Thomson.

Ta zařadila mešity ve Finsbury Park do databáze institucí spojovaných s podporou terorismu. V důsledku to jí banka HSBC uzavřela účet. Agentura uznala chybu a vyplatila mešitě odškodné.

Pondělní teror odsoudil i Evropský židovský kongres.

"Odsuzujeme tento čin a stojíme pevně po boku našich muslimských bratrů a sester," uvádí se v prohlášení prezidenta Evropského židovského kongresu Moše Kantora.

Dodávka najela do davu lidí před londýnskou mešitou. Záběry lidí z místa útoku. | Video: Externí
 

Právě se děje

Další zprávy