Radikální duchovní abú Hamza Masrí dostal v USA doživotí

ČTK ČTK
9. 1. 2015 19:42
Jednooký a bezruký imám byl uznán vinným mimo jiné za podporu radikálních jemenských militantů.
Abú Hamza Masrí
Abú Hamza Masrí | Foto: Reuters

New York  - Radikální muslimský duchovní abú Hamza Masrí byl v pátek ve Spojených státech odsouzen za terorismus k doživotnímu vězení. Verdikt vynesl federální soud v New Yorku osm měsíců poté, co loni v květnu porota Masrího vinu uznala. Doživotí žádala obžaloba.

Jednooký a bezruký imám, který vystupoval pod svým rodným jménem Mustafá Kamál Mustafá, byl uznán vinným mimo jiné za poskytování rad i technického vybavení radikálním jemenským militantům, kteří v roce 1998 unesli skupinu západních turistů. Byl rovněž obviněn, že se mezi lety 1998 až 2000 pokoušel ve státě Oregon založit výcvikový tábor pro teroristy a zajišťoval finance a nové bojovníky pro teroristickou síť Al-Káidu a afghánský Taliban.

Abú Hamza Masrí všechna obvinění odmítá a jeho obhájci tvrdili, že veškerá nařčení vycházejí pouze z tvrdosti jeho vyjádření, která činil při pravidelných vystoupeních namířených proti Západu. Abú Hamza Masrí mimo jiné podpořil teroristické útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

Původem egyptský muslimský kazatel abú Hamza Masrí byl po dlouhých letech soudních sporů v roce 2012 deportován do USA z Británie. Britské soudy jej už předtím odsoudily k sedmi letům vězení za podněcování rasové nenávisti.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 19 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy