Angela Merkelová je vůbec první německou kancléřkou, která si může s ruským prezidentem popovídat v jeho mateřštině. Právě vzhledem ke své zkušenosti z komunistické NDR se však neočekává, že by s Vladimirem Putinem navázala tak úzké vztahy jako její předchůdce Gerhard Schröder.
"Za Schrödera Rusko německé zahraniční politice dominovalo na úkor Spojených států. Merkelová však chce transatlantické vztahy znovu oživit," řekl deníku International Herald Tribune Alexander Rahr z německé Rady pro zahraniční vztahy.
Hlavními tématy dnešních jednání by se tak měly stát věci společného zájmu, což je obchod a především pak spolupráce v energetice. Evropu před nedávnem vyděsilo zastavení ruských dodávek plynu Ukrajině. Merkelová s Putinem se budou bavit i o takzvaném Severoevropském plynovodu, který se nedávno začal stavět a který by měl obě země přímo spojit.
V čele rady plynovodu Schröder
V čele dozorčí rady německo-ruského konsorcia, jež má plynovod pod hladinou Baltského moře postavit a provozovat jej, přes protesty veřejnosti stanul koncem roku Gerhard Schröder.
Po nedávné "plynové válce" mezi Ruskem a Ukrajinou o cenu dodávek bude ale zřejmě muset Putin kancléřku přesvědčit, že politika utahování kohoutků v případě neposlušného chování bude vůči Západu vyloučena.
Závislost Německa na ruské ropě a plynu se totiž za posledních deset let zdvojnásobila. Roční obchodní obrat 30 miliard eur navíc dělá z Německa hlavního obchodního partnera Ruské federace.
Ruský prezident, který někdejšího kancléře Schrödera označoval za osobního přítele, si nyní bude muset k nové kancléřce najít cestu, shodují se ruští komentátoři. Zda oba politiky sblíží vzpomínky na existenci někdejšího sovětského satelitu východního Německa je ale sporné. Putin tam pracoval jako agent někdejší tajné služby KGB, Merkelová v ní musela žít.
Rusko nabídlo změkčení vízové povinnosti
Skvělé vztahy mezi Schröderem a Putinem byly ale hlavně potvrzením faktu, že pro Ruskou federaci je Německo ze západních zemí nejdůležitějším partnerem a "advokátem" v Evropské unii.
Jako první nabídlo Rusku určitá změkčení vízové povinnosti a Kreml v něj v tomto směru vkládá naděje i nadále. Německo navíc v roce 2007 kromě předsednictví v unii také po Rusku převezme vedení skupiny nejvyspělejších zemí světa G8.
Kancléřka z Berlína by mohla pánovi z Kremlu nabídnout prostřednictví mezi Ruskem a východoevropskými státy. Německá politika "Rusko na prvním místě" je však v této části světa zřejmě u konce.
Při své návštěvě ve Spojených státech totiž Merkelová zdůraznila nejen nutnost udržení dobrých vztahů s Moskvou, ale i s dalšími zeměmi, jako je Polsko.