reklama
 
 

Rusové osvobodili ukrajinské "otroky"

6. 1. 2006 15:55
Ženeva - Ruská pobřežní hlídka osvobodila "z otroctví" skupinu ukrajinských rybářů. Bez spánku a jídla pracovali na ruské lodi několik měsíců.

Ruská loď nelegálně lovila kraby v oblasti kolem ostrova Sachalin na Dálném východě. Oznámila to dnes Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) sídlící v Ženevě.

Vysoké mzdy lákají

Čtyřiadvacet mužů ve věku od 18 do 50 let, kteří pocházejí z chudé ukrajinské vesnice na břehu Černého moře, se nechali nalákat na ruskou loď sliby o vysokých mzdách dosahujících 750 až 1000 dolarů měsíčně.

PŘEČTĚTE SI: Ruský kapitán unesl norské inspektory

"Když přijeli na ruský Dálný východ, byly jim odebrány pasy a oni byli uvrženi do otrockých podmínek bez náležité stravy a vody," řekl mluvčí IOM Jean Philippe Chauzy.

Muži byli nuceni pracovat na lodi bez mzdy šest až deset měsíců, než plavidlo u břehů Sachalinu odhalila ruská pobřežní hlídka.

Následovalo týrání

Při kontrole našla v podpalubí zcela vyčerpané a vyhladovělé Ukrajince, kteří byli drženi mezi tunami nelegálně nalovených krabů, řekl Chauzy.

Projevil se u nich také strašný spánkový deficit, protože jim bylo dovoleno spát necelé tři hodiny denně. Muži dostávali k jídlu jen krabí návnady, které tvořily většinou syrové ryby. Byli také fyzicky i psychicky týráni.

Ekologové: Brusel málo tlumí lov ryb ČTĚTE ZDE

Ruská prokuratura již zahájila trestní stíhání za otrockou práci.

IOM, v níž jsou zástupci 116 států, již za posledních pět let poskytla pomoc 2600 Ukrajinců, kteří byli v zahraničí nuceni k prostituci nebo otrocké práci.

autor: Red Zah, ČTK | 6. 1. 2006 15:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama