Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou lidských práv, se připravují v nejbližších dnech napadnout u kasačního soudu úterní rozsudek zpřísňující historikovi Juriji Dmitrijevovi trest z 3,5 na 13 let vězení, protože Dmitrijev byl podle nich zbaven práva na obhajobu. Poté se obrátí na Evropský soud pro lidská práva, uvedl dnes ruský list Kommersant. Nad odsouzením historika, který objasnil osud i některých československých obětí stalinismu, se pozastavil i šéf české diplomacie Tomáš Petříček.
Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla. Dmitrijev v Karélii na severozápadě Ruska objevil největší popraviště a také sestavil seznam 40 000 obětí Stalinova režimu.
Podle Kommersantu měl Dmitrijev vzhledem ke tříletému vyšetřování vyjít na svobodu podle původního rozsudku už v listopadu. Zpřísnění trestu téměř na čtyřnásobek přirovnávají ochránci lidských práv k "trestu smrti" nad čtyřiašedesátiletým Dmitrijevem.
Memorial v prohlášení k odsouzení svého spolupracovníka uvedl, že příčinou tak tvrdého verdiktu může být nejen historikova práce na zvěčnění památky obětí sovětského teroru, ale i skutečnost, že Dmitrijev v roce 2015 veřejně hovořil o válce na východě Ukrajiny - a je možné, že právě toto bylo podnětem k vytvoření vykonstruovaného případu na základě "špinavého obvinění", které mělo vyloučit širokou solidaritu s Dmitrijevem.