Hong Kong, Peking - Melamin je látka, která se používá při výrobě plastů a hnojiv. V Číně se však přidává také do krmných směsí. Podle BBC to přiznaly čínské úřady s tím, že jde o standardní obohacování krmiv.
Tamní noviny teď spekulují, že látka může být ještě mnohem rozšířenější, než se přiznalo a mohla už zasáhnout celý potravní řetězec. To by pak mohlo znamenat i to, že je látka nebezpečná také dospělým, kteří neužívají stravu ze sušeného mléka.
Organizace spojených národů už dříve varovala, že z krmiva se může nakazit drůbež, vepřové, ryby i další produkty.
Melamin obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování toho, že mléko bylo zředěno vodou; pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje. V krmivu má navíc snižovat náklady.
Původně se látka objevila v kontaminovaném mléce, kterým se nakazily desítky tisíc čínských dětí - a čtyři zemřely. Pak se melamin našel také v mléčných výrobcích, bonbónech a skandál pokračuje dalšími potravinami. Nejnověji jde o nakažená vejce, která se objevila v Hong Kongu.
Nejprve se jednalo pouze o vajíčka společnosti Hanwei ze severovýchodní provincie Liao-ning objevená minulý týden, v úterý však Hongkongské centrum pro bezpečnost potravin oznámilo, že melamin je přítomný i ve vejcích firmy Jingshan z centrální provincie Chu-pej.
Další nakažená vejce objevily úřady provincie Če-ťiang jižně od Šanghaje. Pocházejí z provincie Šan-si jihozápadně od Pekingu.
Přestože podle CNN hongkongské úřady varovaly, že obsah melaminu ve vejcích je relativně nízký a děti by jich musely sníst dvacet denně, aby se účinek chemikálie obsahující 66 procent dusíku projevil, obchodní řetězec Wal-Mart stáhl vajíčka Hanwei ze svých čínských prodejen.
Podle studií provedených v osmdesátých letech je melamin relativně málo toxický, způsobuje však onemocnění močového ústrojí a podporuje vznik ledvinových kamenů, v těžších případech i rakoviny ledvin.
Riziko kontaminace melaminem je podle Státní veterinární správy v ČR poměrně nízké, mléčné výrobky z Číny k nám totiž nesměřují.
V obchodech se však prodalo dvacet balení čínských bonbónů White Rabbit, před kterými kvůli přítomnosti melaminu varovala Státní zemědělská a potravinová inspekce. Žádná další balení v prodeji nejsou.
Vyloučit ale nelze nelegální dovozy - tímto způsobem se látka dostala mimo jiné do Rakouska a Maďarska.
BBC připomíná, že přes rostoucí spolupráci s vyspělým světem nedosahují hygienické standardy a jejich kontrola západním normám. Podobné problémy jsou často i s čínskými hračkami.