V Česku se objevily bonbóny s melaminem

Tomáš Fránek
24. 10. 2008 10:43
Firma dovezla cukrovinky z Nizozemí
Bonbony s melaminem: White Rabbit, balení 227 g, datum minimální trvanlivosti 20.11.2009.
Bonbony s melaminem: White Rabbit, balení 227 g, datum minimální trvanlivosti 20.11.2009. | Foto: SZPI

Brno - V Česku se objevil první výrobek s jedovatým melaminem

Státní potravinářská a zemědělská inspekce zjistila, že do Česka byly dovezeny bonbóny White Rabbit původem z Číny, u nichž byl již dříve prokázán nadlimitní výskyt melaminu.

Nizozemský dovozce distribuoval tyto bonbóny do celkem čtrnácti evropských zemí, a to ještě před tím, než Evropská komise zavedla ochranná opatření na hranicích. Teprve nyní se však nizozemskému úřadu pro kontrolu potravin podařilo sestavit kompletní seznam všech odběratelů.

Do Česka se dostalo dvacet balení těchto bonbónů (White Rabbit, balení 227 g, datum minimální trvanlivosti 20. 11. 2009), které byly v době kontroly již rozprodány. "Pokud je někdo ze spotřebitelů má ještě doma, inspekce doporučuje je nekonzumovat," varuje inspekce.

Potravinářská inspekce kvůli melaminu uskutečnila téměř 400 kontrol, při kterých se inspektoři zaměřují na potraviny z Asie, jež obsahují mléčnou složku v jakékoliv podobě. Odebráno bylo již 19 vzorků. Výsledky jsou známy zatím u osmi z nich, přičemž ani v jednom se přítomnost melaminu neprokázala.

Skandál s používáním jedovatého melaminu vypukl v Číně. Tam několik dětí zeměřelo a dalších více než 50 tisíc se nakazilo závadným mlékem, které obsahovalo melamin. Ten způsobuje u dětí vážné problémy ledvin.¨

Výrobky s nadlimitními hodnotami melaminu se už objevily v Rakousku, Maďarsku a na Slovensku.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy