Inspekce hledá jedovatý melamin. Zatím ho nenašla

Domácí Domácí
16. 10. 2008 14:13
V Číně zabil nejméně čtyři děti
Laboratory worker Yadelsy Araque holds a beaker of milk in a milk gathering plant in Socopo, in the western state of Barinas April 23, 2008. Venezuelan President Hugo Chavez's government bought Los Andes, one of the country's largest milk companies, last month in an effort to aid the oil-producing nation during the food crisis, officials said. Picture taken April 23, 2008. REUTERS/Jorge Silva (VENEZUELA)
Laboratory worker Yadelsy Araque holds a beaker of milk in a milk gathering plant in Socopo, in the western state of Barinas April 23, 2008. Venezuelan President Hugo Chavez's government bought Los Andes, one of the country's largest milk companies, last month in an effort to aid the oil-producing nation during the food crisis, officials said. Picture taken April 23, 2008. REUTERS/Jorge Silva (VENEZUELA) | Foto: Reuters

Praha - Státní zemědělská a potravinová inspekce zatím při svých kontrolách nenašla žádný mléčný výrobek s jedovatým melaminem, který v Číně zabil nejméně čtyři děti a u dalších desítek tisíc vyvolal vážné zdravotní potíže.

Inspektoři provedly od září, kdy se začali více zaměřovat na čínské potraviny s mléčnou složkou, bezmála 350 kontrol. 

"Zjišťujeme, zda se takové potraviny nevyskytují v běžných obchodech a zároveň častěji provádíme kontroly na asijských tržnicích či v obchodech, které se specializují na potraviny z Asie," řekla mluvčí potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

Pokud při těchto kontrolách inspektoři narazili na potraviny z Číny nebo potraviny z jiných asijských zemí, které mohly být vyrobeny z čínských surovin, a u nichž bylo ve složení uvedeno mléko, mléčná bílkovina nebo sušené mléko, odebrali vzorky těchto výrobků na analýzu do laboratoře.

K dnešnímu dni bylo takto odebráno jedenáct vzorků  - oplatky, instantní či ledová káva, bonbóny v mléce, převážně však sladké pečivo.

"U osmi vzorků jsou již známy výsledky. Všechny byly shledány jako bezpečné, neboť žádný neobsahoval nadlimitní množství melaminu. Odběry vzorků budou nadále pokračovat," dodala mluvčí Šmídtová.

Evropská unie zakázala už 26. září dovážet z Číny dětskou stravu.

 

Právě se děje

Další zprávy