Inspekce hledá jedovatý melamin. Zatím ho nenašla

Domácí Domácí
16. 10. 2008 14:13
V Číně zabil nejméně čtyři děti
Laboratory worker Yadelsy Araque holds a beaker of milk in a milk gathering plant in Socopo, in the western state of Barinas April 23, 2008. Venezuelan President Hugo Chavez's government bought Los Andes, one of the country's largest milk companies, last month in an effort to aid the oil-producing nation during the food crisis, officials said. Picture taken April 23, 2008. REUTERS/Jorge Silva (VENEZUELA)
Laboratory worker Yadelsy Araque holds a beaker of milk in a milk gathering plant in Socopo, in the western state of Barinas April 23, 2008. Venezuelan President Hugo Chavez's government bought Los Andes, one of the country's largest milk companies, last month in an effort to aid the oil-producing nation during the food crisis, officials said. Picture taken April 23, 2008. REUTERS/Jorge Silva (VENEZUELA) | Foto: Reuters

Praha - Státní zemědělská a potravinová inspekce zatím při svých kontrolách nenašla žádný mléčný výrobek s jedovatým melaminem, který v Číně zabil nejméně čtyři děti a u dalších desítek tisíc vyvolal vážné zdravotní potíže.

Inspektoři provedly od září, kdy se začali více zaměřovat na čínské potraviny s mléčnou složkou, bezmála 350 kontrol. 

"Zjišťujeme, zda se takové potraviny nevyskytují v běžných obchodech a zároveň častěji provádíme kontroly na asijských tržnicích či v obchodech, které se specializují na potraviny z Asie," řekla mluvčí potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

Pokud při těchto kontrolách inspektoři narazili na potraviny z Číny nebo potraviny z jiných asijských zemí, které mohly být vyrobeny z čínských surovin, a u nichž bylo ve složení uvedeno mléko, mléčná bílkovina nebo sušené mléko, odebrali vzorky těchto výrobků na analýzu do laboratoře.

K dnešnímu dni bylo takto odebráno jedenáct vzorků  - oplatky, instantní či ledová káva, bonbóny v mléce, převážně však sladké pečivo.

"U osmi vzorků jsou již známy výsledky. Všechny byly shledány jako bezpečné, neboť žádný neobsahoval nadlimitní množství melaminu. Odběry vzorků budou nadále pokračovat," dodala mluvčí Šmídtová.

Evropská unie zakázala už 26. září dovážet z Číny dětskou stravu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Další zprávy