Medveděv vypustí předvolební televizní debaty

pav
29. 1. 2008 20:20
Prezidentské volby jsou fraška, tvrdí ruská opozice
Dmitrij Medveděv se chystá přednést projev na sjezdu Asociace ruských právníků v Moskvě. Po jeho boku sedí předseda tohoto sdružení Oleg Kutafin
Dmitrij Medveděv se chystá přednést projev na sjezdu Asociace ruských právníků v Moskvě. Po jeho boku sedí předseda tohoto sdružení Oleg Kutafin | Foto: Reuters

Moskva - Dmitrij Medveděv, hlavní favorit nadcházejících ruských prezidentských voleb, se odmítá zúčastnit předvolebních televizních debat se svými soupeři.

O svém rozhodnutí dnes informoval Ústřední volební komisi.

Jak uvedla agentura Reuters, jeho oponentům se tento krok nelíbí. Mají totiž vcelku oprávněné obavy, že bez účasti prvního vicepremiéra ruské vlády, jehož si za svého nástupce vybral sám dosluhující prezident Vladimir Putin, ztratí televizní debaty pro diváky na atraktivitě.

Zbylí kandidáti tak přijdou o možnost oslovit nejširší masy voličů.

Debatovat? A s kým?

V pravidlech předvolební kampaně se sice s televizními debatami kandidátů počítá, jejich bojkot ale není ničím novým.

Před prosincovými volbami do státní Dumy se zástupci strany Jednotné Rusko, která teď Medveděva nominovala na post hlavy státu, rovněž odmítli televizních debat účastnit. Své rozhodnutí odůvodnili tím, že kolem sebe nevidí důstojné soupeře.

Bez účasti oficiálního kandidáta Kremlu, jehož podle průzkumů veřejného mínění podporuje mezi 60 až 80 procenty dotázaných, ale debaty zcela pozbývají smysl.

Zbylí kandidáti rekrutující se z řad opozice (ať už skutečné, či pouze nominální) totiž nebudou mít možnost konfrontovat se svými vizemi představitele stávající moci, ale pouze sami sebe.

Druhý muž Komunistické strany Ivan Melnikov už také podle agentury Interfax prohlásil, že jejich kandidát, šéf strany Gennadij Zjuganov, bez přítomnosti Medveděva debatovat nebude.

Chudý výběr

Peloton uchazečů o prezidentské křeslo bude letos rekordně malý. Po rozpadu Sovětského svazu kandidátů na prezidenta nejprve neustále přibývalo (1991: šest, 1996: deset, 2000: jedenáct), jakmile ale Vladimir Putin začal upevňovat svou moc, nastal opačný trend (2004: šest, 2008: čtyři).

Foto: kasyanov.ru

Navíc není vyloučeno, že nakonec budou Rusové 2. března vybírat z ještě menšího počtu kandidátů. Opozice totiž nepřestává vyzývat k bojkotu voleb a přinejmenším komunistický předák Gennadij Zjuganov variantu předčasného odstoupení z boje podle svých slov zvažuje.

"Mé doporučení (opozičním kandidátům) je, aby se na této frašce, na této speciální operaci (tajných služeb) nepodíleli," nechal se v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy slyšet expremiér Michail Kasjanov, jehož nominaci zamítla Ústřední volební komise minulý týden pro údajně nadměrný podíl zfalšovaných podpisů na podporu jeho kandidatury.

Ruské zákony neumožňují konání voleb, pokud se jich neúčastní alespoň dva kandidáti. Předvolební kampaň oficiálně začíná tuto neděli a skončí den před hlasováním, tedy přelomem února a března.

 

Právě se děje

Další zprávy