Žilina - Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS), již založil trojnásobný premiér Vladimíra Mečiar a která spolurozhodovala v létě 1992 o dělení společného státu Čechů a Slováků, právě dnes zanikla.
O osudu kdysi nejsilnější polistopadové slovenské strany rozhodli v Žilině delegáti mimořádného sjezdu, informoval slovenský server TVNoviny. Účastníci zasedání se ale zároveň rozhodli založit novou stranu pod názvem Strana demokratického Slovenska (SDS).
Šéf politického grémia strany Sergej Kozlík zdůvodnil zánik organizace její strnulostí. "Nedokázala pohnout vrcholnou strukturou, učinit sebereflexi po volbách. Sebereflexe je výměna lídrů po volbách, které nepřivedou stranu do parlamentu nebo do vlády. Strana ustrnula, ztratila dynamiku a padla," řekl.
Mečiar, který spolu s Václavem Klausem v roce 1992 rozhodoval o rozdělení Československa na samostatné republiky, stranu opustil v polovině prosince loňského roku poté, co v září přestal být jejím šéfem. Strana se z politického výsluní v 90. letech dostala na okraj zájmu voličů a v roce 2010 vypadla ze sněmovny.
Mečiar býval svého času nejoblíbenějším slovenským politikem, ve volbách v roce 1992 se svou stranou získal přes 37 procent hlasů. Pád jeho popularity ale vedl k tomu, že v roce 2010 nepřekročila strana pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do sněmovny. V předloňských předčasných volbách nezískala ani procento hlasů.
Mečiarovo vládnutí i během jeho vrcholných let provázela kritika domácích odpůrců i západních zemí, sporná privatizace i podezření ze zneužití tajné služby proti politickým soupeřům.