Bývalý slovenský premiér pranýřoval šéfa nacionalistické Slovenské národní strany (SNS) Jána Slotu ze společné koaliční vlády.
Mečiar se pro slovenskou televizi TA3 vyjádřil, že Slotovy výroky na adresu maďarské menšiny v zemi ztěžují práci nové vlády. V ní je kromě stran premiéra Roberta Fica a Jána Sloty také Mečiarova HZDS.
"Problémem není ani tak celá SNS, ale ty verbální útoky jejího předsedy," uvedl Mečiar. Podle jeho slov on sám i premiér Fico už několikrát žádali Slotu, aby změnil rétoriku a politiku vůči menšinám a opoziční Straně maďarské koalice (SMK).
Mečiar soudí, že výpady bývalého primátora Žiliny jen posílí SMK, která hájí zájmy půlmilionové maďarské menšiny žijící na Slovensku.
Spor Bratislava - Budapešť
Po Slotových hanlivých výrocích na adresu Maďarů se v posledních týdnech vyostřily nejen spory mezi slovenskou vládou a maďarskou menšinou, ale také mezi Bratislavou a Budapeští.
Napětí znásobily i jednotlivé případy napadení příslušníků maďarské menšiny na Slovensku nebo transparenty hanobící Slováky, jež se objevily při utkáních maďarské fotbalové ligy.
Mečiar v pátek v televizi TA3 připustil, že nová vládní koalice je kvůli účasti SNS pod politickým tlakem ze zahraničí. Ta podle Mečiara ještě bude kulminovat.
Kontroverzní Ján
Ján Slota, kterého někteří politologové srovnávají s českým polistopadovým politikem Miroslavem Sládkem, je kontroverzní osobou slovenské politiky. V předvolební kampani brojil nejen proti maďarské menšině, ale také Romům, homosexuálům či prostitutkám.
Jsou známy také jeho excesy, kdy v opilosti na mítinku v Kysuckém Novém Mestě vybízel k nasednutí do tanků a ke srovnání Budapešti se zemí či kdy podnapilý veřejně močil z terasy jedné bratislavské restaurace. V opilosti také na bratislavském tržišti urážel kolemjdoucí. "Pod parou" vystupoval tento neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta také v televizi.
Slotova strana se stala součástí středolevé vládní koalice po červnových volbách, které prohrála pravicová vláda Mikuláše Dzurindy. Společně se SNS vládní blok tvoří Ficovi sociální demokraté a Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko. Někdejší Mečiarova vláda byla v mezinárodní izolaci, neboť ji západní země vinily z porušování lidských práv a podkopávání právního státu.