McCain nezvládl klíčový duel, do Bílého domu míří Obama

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
8. 10. 2008 10:20
Exkluzivně : První analýza střetu v televizní debatě s voliči
Foto: Reuters

Co řekl průzkum CNN ------------------- * 54% diváků považuje za vítěze Obamu, 30% McCaina * v otázce ekonomické krize má Obama dvacetiprocentní náskok Co bude dál ----------- * poslední třetí předvolební debata se koná 15. října * volebním dnem je úterý 4. listopadu

Analýza - Tváří v tvář nerozhodnutým voličům, nuceni odpovídat přímo na jejich otázky uprostřed vážné finanční krize. Druhá televizní debata amerických prezidentských kandidátů připravila scénu pro překvapení a odvážné politické postoje.

Neformální styl měl svědčit McCainovi, jehož projevy nejsou jinak příliš plynulé
Neformální styl měl svědčit McCainovi, jehož projevy nejsou jinak příliš plynulé | Foto: Reuters

Desítky milionů Američanů, kteří duel sledovali, se nedočkali ani jednoho.

Tím, koho tento výsledek táhne ke dnu, je John McCain. Republikán zaostává v průzkumech veřejného mínění za Barackem Obamou a většina Američanů si nemyslí, že má recept na ekonomické problémy země.

McCainovi se v debatě nepodařilo zapůsobit tak, aby tento dojem změnil. Jak ukázal bleskový průzkum CNN mezi diváky televizního duelu, tomu, že dokáže USA vyvést z hospodářské krize, věřila po jeho skončení jen třetina z nich.

Duel sledovali reportéři Aktuálně.cz online:

Obama: McCain je Bush

Barack Obama a John McCain se od začátku do konce devadesátiminutové diskuse striktně drželi scénáře, který jim připravili stratégové jejich kampaní.

První dvě odpovědi divákům (přítomným v publiku) zahájil Obama kritikou současného prezidenta George Bushe, jehož popularita klesla na historické minimum.

Zatímco se demokrat pokoušel přesvědčit Američany, že si nemohou dovolit pokračování dosavadní politiky republikánské administrativy, McCain v různých podobách opakoval argument, že to, co by zemi nyní nesvědčilo, je mít za prezidenta nezkušeného politika s chybným úsudkem.

McCain: Obama je risk

Zřejmě nejtěžší kalibr vytáhl McCain ve chvíli, kdy nepřímo přirovnal Obamu k prezidentu Herbertu Hooverovi, jehož si Američané ztotožňují s Velkou hospodářskou krizí 30. let. "Posledním prezidentem, který zvýšil daně během těžkých ekonomických časů, byl Herbert Hoover," prohlásil McCain v narážce na plán Obamy zrušit daňové zvýhodnění pro nejvyšší příjmové skupiny.

Jediný konkrétní ekonomický návrh představil republikánský kandidát hned v úvodu, kdy slíbil, že jeho administrativa vykoupí od lidí nesplácené hypotéky a vyjedná pro dlužníky nové podmínky, čímž pomůže stabilizovat ceny na trhu s nemovitostmi.

Přátelská atmosféra z viceprezidentského zápolení byla tatam
Přátelská atmosféra z viceprezidentského zápolení byla tatam | Foto: Reuters

V dalších částech debaty o ekonomických otázkách už se však McCain uchýlil k obecnostem, které v průběhu posledních tří týdnů pomohly vytvořit dojem, že hospodářským těžkostem Američanů nerozumí.

Při otázce na reformu systému zdravotního pojištění pro staré přišel s návrhem na vytvoření komise, v níž by zasedli demokraté i republikáni a našli společně řešení problému.

V pasáži věnované rozpočtu opakoval svou mantru, že se mu podaří ušetřit díky tomu, že bude vetovat všechny finanční "malé domů", které kongresmani posílají podnikům a lidem ve svých volebních obvodech. Podobně jako při první televizní diskusi kontroval Obama argumentem, že tyto výdaje tvoří v ročním rozpočtu jen necelých dvacet miliard dolarů.

McCainovy ataky...

Ačkoli striktní pravidla diskuse nepřála přímé konfrontaci obou kandidátů (museli odpovídat na přímé dotazy z publika a na následnou diskusi měli každý pouhou minutu), John McCain se neustále pokoušel na svého demokratického oponenta útočit.

Každá jeho odpověď v druhé části debaty věnované zahraniční politice obsahovala tu či onu formu připomenutí, že on je tím, kdo má na rozdíl Obamy správný úsudek a dostatek zkušeností, aby se vypořádal s výzvami, které na USA ve světě číhají.

Diskuse se uzavřela: John McCain salutuje členu publika
Diskuse se uzavřela: John McCain salutuje členu publika | Foto: Reuters

Místy až mentorování ze strany republikánského kandidáta však z velké části vyznělo naprázdno. Obama dal hned v několika případech odpověď, která byla úplnější než McCainova. Například v otázce Gruzie McCain několikrát zopakoval, že Spojené státy musí Gruzínce ve vztahu k Rusku morálně podpořit.

Když si vzal slovo Obama, dal McCainovi za pravdu, zdůraznil ale, že klíčová je také ekonomická pomoc. A spojil rusko-gruzínský spor s problémem závislosti Evropy na dodávkách ropy z Ruska.

Také ve věci Íránu dokázal dát Obama sebejistou odpověď, když předeslal, že jeho administrativa nepřipustí, aby režim v Teheránu získal jadernou zbraň.

... a Obamův klid

Obama působil během debaty zdrženlivějším, zároveň však uvolněnějším dojmem.

Při odpovědích McCaina vydržel sedět u svého "barového" stolku, nečinilo mu problém zasmát se několika pokusům republikána o zlehčení debaty.

Barack Obama mezi lidmi po skončení debaty
Barack Obama mezi lidmi po skončení debaty | Foto: Reuters

McCain oproti tomu zvláště s postupujícím časem dával verbálně i neverbálně průchod své nevoli, připomínající netrpělivost rodiče se svéhlavým potomkem.

Co je ale nejdůležitější, Baracku Obamovi se i napodruhé v přímém střetu s Johnem McCainem podařilo předvést výkon, který může na nerozhodnuté voliče působit uklidňujícím dojmem. Představil se jako politik, jenž navzdory své nezkušenosti rozumí nejdůležitějším výzvám, před nimiž bude nový prezident stát, a dokáže o nich mluvit bez přehnaných zjednodušení.

Ve spojení s neustupující finanční krizí, počínající hospodářskou recesí a živoucími vzpomínkami na osm let vlády George Bushe dělá tento fakt čtyři týdny před samotným hlasováním z Obamy jasného favorita prezidentských voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy