Mayová nabídla regionům spoluúčast na Brexitu, Skotsku chybí přesné kroky

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2016 21:03
Nejvyšším představitelům Skotska, Walesu a Severního Irska dnes britská premiérka Mayová nabídla, aby se v omezené míře zapojili do společného vyjednávání s její vládou o vystoupení Británie z EU. Mayová navrhla vytvoření nového orgánu, jehož prostřednictvím by se regiony s různými stupni autonomie k problematice vyjadřovaly. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová však projevila velkou nespokojenost s tím, že Mayová se nesvěřila s konkrétními plány. "Já nevím, jaká je vyjednávací pozice Británie. Nepřipadá mi, že by tu nějaká britská vyjednávací strategie byla," řekla Sturgeonová. Mayová dnes také popřela, že by Británie směřovala k tzv. "tvrdému Brexitu".
Mayová: Regionální vlády nesmějí narušit strategii ústřední vlády úsilím o samostatné vyrovnání s EU.
Mayová: Regionální vlády nesmějí narušit strategii ústřední vlády úsilím o samostatné vyrovnání s EU. | Foto: Reuters

Londýn – Britská premiérka Theresa Mayová dnes nabídla nejvyšším představitelům Skotska, Walesu a Severního Irska, aby se v omezené míře zapojili do společného vyjednávání s její vládou o vystoupení Británie z Evropské unie. Podle agentury Reuters ale skotská premiérka Nicola Sturgeonová projevila velkou nespokojenost s tím, že Mayová se nesvěřila s konkrétními plány.

Mayová navrhla vytvoření nového orgánu, jehož prostřednictvím by se regiony s různými stupni autonomie k problematice vyjadřovaly. "Společnou prací dosáhnou britské národy úspěchu při odchodu z Evropské unie. Posílíme tak náš jedinečný a trvalý svazek," uvedla Mayová v prohlášení po schůzce.

Premiérka zastává názor, že regionální vlády sice mohou přispět svými názory na podmínky Brexitu, který voliči schválili v červnovém referendu, ale nesmějí narušit strategii ústřední vlády úsilím o samostatné vyrovnání s EU, připomněla agentura Reuters.

"Já nevím, jaká je vyjednávací pozice Británie, protože nám to nemohou říci," reagovala Sturgeonová. "Nemohu rozvracet něco, co neexistuje. Nepřipadá mi, že by tu nějaká britská vyjednávací strategie byla," rýpla si také.

Skotská představitelka dodala, že není ochotná přihlížet tomu, jak je Skotsko tlačeno ke srázu. "Následky v podobě ztrát pracovních míst, investic a nižší životní úrovně jsou příliš vážné," zdůraznila.

V červnovém referendu skotští a severoirští voliči na rozdíl od zbytku země hlasovali pro setrvání v Unii. Skotská vláda proto hrozí dalším referendem o setrvání ve Spojeném království.

K tvrdému Brexitu se nechystáme

Mayová dnes také popřela, že by Británie směřovala k "tvrdému Brexitu", tedy odchodu z Evropské unie, protože nespojuje dohromady spornou otázku omezování přistěhovalectví při snaze o uzavření výhodné obchodní dohody s EU. Brusel dlouhodobě upozorňuje, že bez dodržování volného pohybu osob mezi Unií a Británií si Londýn nemůže dělat zálusk na to, že se udrží ve společném volném trhu.

Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že se začátkem měsíce libra propadla oproti dolaru v rámci reakce finančních trhů na projev Mayové, ze kterého údajně vyplynulo, že premiérka upřednostní kontrolu migrace na úkor ekonomických zájmů země – tedy takzvaný scénář "tvrdého Brexitu".

Během zasedání parlamentu, ve kterém Mayová odpovídala na dotazy poslanců, opoziční zákonodárce za labouristy Andy Burnham toto téma opět nadhodil. Mayová ale tvrdila, že vláda vůbec nijak nenaznačuje, že by se k "tvrdému Brexitu" chystala. Popřela, že by regulace migrace a výhodná obchodní dohoda s EU spolu nějak souvisely.

"Chystáme se být ambiciózní v tom, co získáme pro Spojené království, a to znamená dobrou obchodní dohodu, jakož i kontrolu imigrace," řekla v parlamentu.

Mayová chce s Unií začít jednat nejpozději od konce března. Očekává se, že k Brexitu tak dojde v roce 2019. Vyjednávání ale nebude lehké: EU opakovaně konstatovala, že bez uznání volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu nemůže Británie se společným trhem počítat.

Rasistické útoky na Poláky a další imigranty v Británii mě nepřekvapily, nenávistné výpady se teď dějí v každé společnosti, říká Michael Žantovský. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy