Tony Blair uvažuje o návratu do politiky. Kritizuje britskou vládu i levicové směřování labouristů

Michelle Hansen Michelle Hansen
7. 10. 2016 16:38
Bývalý britský premiér Tony Blair se už podle vlastních slov nemůže dívat na současnou politiku Spojeného království. Kritizuje Labouristickou stranu, kterou sám v minulosti vedl a která se nyní nachází v opozici. Nelíbí se mu krajně levicový kurz, jenž nastolil její současný šéf Jeremy Corbyn. Neoblíbenost labouristů podle něj vede k vládě jedné strany, tedy konzervativců Theresy Mayové. Blair proto uvažuje, že by se do politiky vrátil.
Snímek z doby, kdy Tony Blair opouštěl Downing Street číslo 10.
Snímek z doby, kdy Tony Blair opouštěl Downing Street číslo 10. | Foto: Reuters

Londýn – "Británie je v současnosti pod vládou jedné strany," tvrdí bývalý britský premiér Tony Blair.

Někdejší předseda Labouristické strany médiím sdělil, že kvůli současnému "neutěšenému" stavu britské politiky dokonce uvažuje i o vlastním návratu na výsluní.

Blairovi se nelíbí zejména to, že se jeho bývalá partaj přiklonila více doleva. Voliči si tak podle něj mohou vybrat pouze mezi nynější konzervativní vládou směřující k "tvrdému Brexitu" a "krajně levicovými" a "zpátečnickými" labouristy.

Své bývalé straně by proto chtěl pomoci nalézt vyrovnanější pozici, která z ní znovu učiní stranu zajímavou pro voliče.

"Nevím, jestli tam je pro mě nějaká role," svěřil se Blair. "Existuje určitá míra, do které chci v tento okamžik hovořit o své vlastní pozici. Vše, co chci říct, je to, že takhle teď ta politika vypadá. Mám na to silný názor? Ano. Jestli jsem dost motivovaný? Ano. Kam se vydám? Co přesně chci udělat? To je ještě otevřená otázka," řekl magazínu Esquire.

Politiku současného šéfa labouristů Jeremyho Corbyna Blair označil za silně levicovou a zpátečnickou. Labouristé, kteří jsou nyní v opozici, proto podle něj ztrácí voliče, čímž zároveň sílí vláda jedné strany. Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové.

Kritika a vzájemné nesympatie mezi Blairem a Corbynem jsou oboustranné. Corbyn Blaira v minulosti označil za válečného zločince, který by měl být za účast ve válce v Iráku postaven před vojenský soud.

Blair sice veřejně přiznal, že se návratu do politiky nebrání, zároveň ale doplnil, že se nechystá bojovat o předsednictví Labouristické strany. Nechce zmařit kampaň Owenovi Smithovi. Blairova mluvčí následně upřesnila, že expremiér se chce pouze "účastnit debaty".

Proč Blair kritizuje svoji Labouristickou stranu?

Bývalý britský premiér nicméně uvedl, že problém se netýká jen Corbyna. "Je to o dvou odlišných kulturách v jednom organismu. Jedna kultura je kultura Labouristické strany jako strany ve vládě. To byl také důvod, proč labouristé vznikli: aby vyhráli zastoupení v parlamentu a aby od stolu ovlivnili správu země," cituje ho deník The Guardian.

"Druhá kultura je politika krajní levice, která věří, že působení v ulicích je stejně důležité, jako je působení v parlamentu. A tato kultura hraje nyní vedoucí úlohu. Problém je však v tom, že tento svět je velmi, velmi vzdálený od toho, co si většina lidí myslí," vysvětluje svůj názor Blair.

"Důvod, proč bychom neměli podporovat jejich politiku, není to, že je prudce radikální, ale protože žádná není. Oni nepracují. Jsou vlastně určitá forma konzervativců. To je hlavní důvod. To, co nám nabízí, je kombinace fantazie a omylu," říká Blair na adresu současného složení labouristické strany.

Podle Blaira je proto důležité navrátit se k politice středu. "Byl jsem terčem negativních reakcí proti politice, kterou jsem reprezentoval. Ale myslím si, že je velmi ukvapené tvrdit, že politický střed končí. Určitě si nemyslím, že někdy skončí. Střed je pouze na ústupu. Je to naše výzva. Musíme se výzvě postavit," dodává Tony Blair.

Tony Blair ve stínu kritiky

Tony Blair byl v čele labouristické strany od roku 1994 a funkci premiéra zastával v letech 1997 až 2007. Největší vlnu kritiky na jeho adresu vyvolalo zapojení Velké Británie do války v Iráku, při které byl svržen diktátor Saddám Husajn. Bývalý premiér zároveň přiznal, že lituje i toho, že po svém odchodu z politiky nabízel poradenské služby kazašskému prezidentovi Nursultanovi Nazarbajevovi. Podle deníku The Telegraph Blair za tuto funkci ročně chtěl asi 5 milionů liber.

Blair zároveň oznámil, že i když bude nadále nabízet své konzultační služby, velká část jeho podnikání se přesune do neziskového sektoru. S podnikáním Blair začal zanedlouho poté, co opustil dům v Downing Street číslo 10. Za devět let vybudoval obchodní velmoc, která má 200 zaměstnanců ve 20 zemích. Kolik si vydělal celkově za svoji kariéru, přiznat nechtěl.

"Podívejte se, řeknu to naprosto upřímně. Poprvé v životě, v mých šedesáti letech, mám dostatek peněz, abych měl pěkný dům v Londýně a pěkný dům na venkově. To je naprostá pravda, neříkám, že ne. Dnes mám vyšší životní standardy, než jsem kdy měl. Dobře. To vše je pravda," doznává Blair pro The Telegraph.

 

Právě se děje

Další zprávy