Mayová jen těžko zadržovala slzy. "Premiérka brexit" odchází se zlomeným hlasem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 24. 5. 2019 13:55
Když se loučila, zlomil se jí hlas a těžko zadržovala slzy. Britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že 7. června odstoupí z funkce. Konzervativní strana začne po 10. červnu hledat jejího nástupce a svého příštího lídra. Favoritem je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, jeden z nejhlasitějších zastánců britského odchodu z Evropské unie. Právě brexit byl hlavní politickou misí Mayové. K vystoupení z EU ale už Británii nedovede. Svůj odchod oznámila v projevu v Downing Street.
Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky | Video: Associated Press

"Byla to životní pocta," prohlásila Mayová. "Byla jsem druhá žena na premiérském postu, ale určitě ne poslední." A přestože se snažila skončit optimisticky, krotila emoce, než spěšně opustila pódium.

Mayová brexit nechtěla, přesto poslední tři roky vedla zemi k odchodu z EU. A byla to nevděčná práce. To, co se v posledních dnech dělo v britské vládě, tamní média přirovnávají k povstání.

Tlaky na odstoupení premiérky, která v čele vlády stojí od roku 2016, sílily hlavně po jejím úterním projevu, v němž poslancům představila návrh zákona o brexitu. Ti už v minulosti třikrát její rozvodovou dohodu s Bruselem odmítli a ani s její poslední verzí nebyli spokojeni.

Theresa Mayová byla po Margaret Thatcherové teprve druhou ženou, která zasedla v londýnské Downing Street, jak zdůraznila při svém pátečním projevu. Od nástupu do čela vlády schytávala jednu ránu za druhou. Její bývalý poradce Nick Timothy ji ve svém sloupku v britském listu Daily Telegraph minulý týden vyzval k rezignaci.

"Musíme ukončit tohle národní ponížení, provést brexit a zachránit konzervativce," napsal. "Je mi to líto, ale premiérka musí splnit svou povinnost a odejít," dodal s tím, že Theresa Mayová podle něj selhala.

Několik britských listů už ve čtvrtek otisklo na titulních stranách fotografii Mayové, jak odjíždí z jednání se slzami v očích. "Kolik toho Mayová může ještě vydržet?" tázal se bulvární deník Daily Express.

Nikdy brexit nechtěla

Nesnadný úkol vyjednat odchod země z Evropské unie padl na Mayovou před třemi lety poté, co rezignoval její předchůdce David Cameron. Ten odstoupil po referendu o brexitu, které sám vyhlásil.

Cameron všelidové hlasování slíbil před parlamentními volbami v roce 2015, ačkoliv byl sám zastáncem setrvání Británie v EU. Když Britové rozhodli, že chtějí brexit, odešel. Ani Mayová nebyla zastánkyní brexitu, i když v kampani se neangažovala.

Přesto se držela toho, že výsledek všeobecného hlasování se musí respektovat, a odmítla uspořádat druhé referendum. Vždycky razila názor, že brexit je nevyhnutelný.

Ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu z EU vypsala před dvěma roky předčasné volby. Její konzervativní strana sice vyhrála, ovšem přišla v Dolní sněmovně o většinu.

Pro Mayovou začalo zdlouhavé vyjednávání. Za každou cenu se snažila předejít takzvanému divokému brexitu, tedy odchodu bez dohody. Sama se ujala vyjednávání s Bruselem, ale dohodu, kterou se zbylou unijní sedmadvacítkou dojednala, britský parlament třikrát odmítl.

Zahnaná do kouta

Loni v létě premiérka čelila hlasování poslanců své vlastní konzervativní strany o nedůvěře. To samé jí hrozilo ve středu večer, když na zasedání Výboru 1922 zazněl návrh na změnu příslušných stranických pravidel tak, aby umožnila okamžité hlasování o důvěře Mayové. Výbor ale pravidla nezměnil.

Zatímco Spojené království se zmítalo v chaosu, premiérka alespoň dohodla odklad brexitu. Naposledy summit v Bruselu rozhodl, že Británie zůstane členem EU minimálně do letošního podzimu.

V úterý se pokusila o záchranný manévr a do návrhu prováděcího zákona přidala poslancům možnost hlasovat o vypsání referenda, ve kterém by Britové rozhodli o finální podobě brexitu. Ani to nevyšlo. "Mayová byla zahnána do kouta, když se ministři přidali ke vzbouřencům z řad konzervativců, okomentoval to deník Times.

Mayová svou rezignaci oznámila v pátek po britských volbách do Evropského parlamentu, jak předpovídal tisk. Tou dobou už Spojené království nemělo být členem EU a nemělo se voleb účastnit. Konzervativci se na kampaň nijak nesoustředili a očekává se, že drtivě prohrají.

Video: Británie vykročila k tvrdému brexitu, přijít může Johnson, říká Novák

Do čela konzervativců nastoupí někdo, kdo bude ochotný riskovat, komu nebude vadit tvrdý brexit, může to být Boris Johnson nebo Dominic Raab. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy