Mayová jen těžko zadržovala slzy. "Premiérka brexit" odchází se zlomeným hlasem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 24. 5. 2019 13:55
Když se loučila, zlomil se jí hlas a těžko zadržovala slzy. Britská premiérka Theresa Mayová v pátek oznámila, že 7. června odstoupí z funkce. Konzervativní strana začne po 10. červnu hledat jejího nástupce a svého příštího lídra. Favoritem je bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, jeden z nejhlasitějších zastánců britského odchodu z Evropské unie. Právě brexit byl hlavní politickou misí Mayové. K vystoupení z EU ale už Británii nedovede. Svůj odchod oznámila v projevu v Downing Street.
Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky | Video: Associated Press

"Byla to životní pocta," prohlásila Mayová. "Byla jsem druhá žena na premiérském postu, ale určitě ne poslední." A přestože se snažila skončit optimisticky, krotila emoce, než spěšně opustila pódium.

Mayová brexit nechtěla, přesto poslední tři roky vedla zemi k odchodu z EU. A byla to nevděčná práce. To, co se v posledních dnech dělo v britské vládě, tamní média přirovnávají k povstání.

Tlaky na odstoupení premiérky, která v čele vlády stojí od roku 2016, sílily hlavně po jejím úterním projevu, v němž poslancům představila návrh zákona o brexitu. Ti už v minulosti třikrát její rozvodovou dohodu s Bruselem odmítli a ani s její poslední verzí nebyli spokojeni.

Theresa Mayová byla po Margaret Thatcherové teprve druhou ženou, která zasedla v londýnské Downing Street, jak zdůraznila při svém pátečním projevu. Od nástupu do čela vlády schytávala jednu ránu za druhou. Její bývalý poradce Nick Timothy ji ve svém sloupku v britském listu Daily Telegraph minulý týden vyzval k rezignaci.

"Musíme ukončit tohle národní ponížení, provést brexit a zachránit konzervativce," napsal. "Je mi to líto, ale premiérka musí splnit svou povinnost a odejít," dodal s tím, že Theresa Mayová podle něj selhala.

Několik britských listů už ve čtvrtek otisklo na titulních stranách fotografii Mayové, jak odjíždí z jednání se slzami v očích. "Kolik toho Mayová může ještě vydržet?" tázal se bulvární deník Daily Express.

Nikdy brexit nechtěla

Nesnadný úkol vyjednat odchod země z Evropské unie padl na Mayovou před třemi lety poté, co rezignoval její předchůdce David Cameron. Ten odstoupil po referendu o brexitu, které sám vyhlásil.

Cameron všelidové hlasování slíbil před parlamentními volbami v roce 2015, ačkoliv byl sám zastáncem setrvání Británie v EU. Když Britové rozhodli, že chtějí brexit, odešel. Ani Mayová nebyla zastánkyní brexitu, i když v kampani se neangažovala.

Přesto se držela toho, že výsledek všeobecného hlasování se musí respektovat, a odmítla uspořádat druhé referendum. Vždycky razila názor, že brexit je nevyhnutelný.

Ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu z EU vypsala před dvěma roky předčasné volby. Její konzervativní strana sice vyhrála, ovšem přišla v Dolní sněmovně o většinu.

Pro Mayovou začalo zdlouhavé vyjednávání. Za každou cenu se snažila předejít takzvanému divokému brexitu, tedy odchodu bez dohody. Sama se ujala vyjednávání s Bruselem, ale dohodu, kterou se zbylou unijní sedmadvacítkou dojednala, britský parlament třikrát odmítl.

Zahnaná do kouta

Loni v létě premiérka čelila hlasování poslanců své vlastní konzervativní strany o nedůvěře. To samé jí hrozilo ve středu večer, když na zasedání Výboru 1922 zazněl návrh na změnu příslušných stranických pravidel tak, aby umožnila okamžité hlasování o důvěře Mayové. Výbor ale pravidla nezměnil.

Zatímco Spojené království se zmítalo v chaosu, premiérka alespoň dohodla odklad brexitu. Naposledy summit v Bruselu rozhodl, že Británie zůstane členem EU minimálně do letošního podzimu.

V úterý se pokusila o záchranný manévr a do návrhu prováděcího zákona přidala poslancům možnost hlasovat o vypsání referenda, ve kterém by Britové rozhodli o finální podobě brexitu. Ani to nevyšlo. "Mayová byla zahnána do kouta, když se ministři přidali ke vzbouřencům z řad konzervativců, okomentoval to deník Times.

Mayová svou rezignaci oznámila v pátek po britských volbách do Evropského parlamentu, jak předpovídal tisk. Tou dobou už Spojené království nemělo být členem EU a nemělo se voleb účastnit. Konzervativci se na kampaň nijak nesoustředili a očekává se, že drtivě prohrají.

Video: Británie vykročila k tvrdému brexitu, přijít může Johnson, říká Novák

Do čela konzervativců nastoupí někdo, kdo bude ochotný riskovat, komu nebude vadit tvrdý brexit, může to být Boris Johnson nebo Dominic Raab. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy