Rána pro Mayovou: Vládu opouští klíčová ministryně, nelíbil se jí nový brexitový plán

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2019 22:43
ritská premiérka Theresa Mayová dnes v předvečer volby britských europoslanců opět odolala tlaku ohledně odchodu z čela vlády, kvůli svému novému brexitovému plánu však přišla o člena kabinetu. Rezignaci večer oznámila Andrea Leadsomová, jež za vládu vytváří agendu dolní komory parlamentu. Mayová chce i přes vlnu kritiky z řad vlastních poslanců zkusit napočtvrté prosadit dojednané podmínky brexitu, její strategie je ale podle britských médií odsouzena k nezdaru.
Foto: Reuters

Novináři během odpoledne mohutně spekulovali o tom, že by ještě dnes mohla Mayová ohlásit konec ve funkci, tyto spekulace se však nepotvrdily. Premiérkou zřejmě zůstane přinejmenším do konce týdne, neboť předsednictvo vlivného poslaneckého klubu Konzervativní strany na ostře sledovaném zasedání neotevřelo cestu k novému hlasování o jejím sesazení z čela strany. Předseda Graham Brady se nicméně chce v pátek s Mayovou sejít, aby probral její další působení na pozici premiérky.

Takzvaný Výbor 1922, který sdružuje konzervativní poslance bez vládních funkcí, dnes i přes výzvy řady poslanců opět nezměnil příslušná stranická pravidla a neumožnil okamžité hlasování o důvěře Mayové. Stoupenci tvrdší podoby brexitu se ji touto cestou neúspěšně pokusili odstavit z čela Konzervativní strany loni v prosinci a podle platných pravidel se může proces opakovat až po uplynutí 12 měsíců.

Rozkol v řadách vládních konzervativců prohloubil úterní projev premiérky, ve kterém představila návrh zákona o "rozvodové dohodě". Touto cestou chce třikrát odmítnutou dohodu ratifikovat v parlamentu a ve snaze získat opoziční hlasy do návrhu zahrnula několik prvků reagujících na požadavky labouristů. Její stranické kolegy pobouřil hlavně příslib hlasování o možnosti vypsat referendum o finální podobě brexitu, přičemž by se vláda musela vůlí poslanců řídit.

Tento bod zmínila v rezignačním dopise i Leadsomová, která premiérce vzkázala, že aktuální plán nepovažuje za cestu k uskutečnění výsledku téměř tři roky starého referenda. Napsala mimo jiné, že při prosazení aktuální strategie by Británie nebyla po odchodu z Evropské unie skutečně svrchovanou zemí. "Proto s velkou lítostí a s těžkým srdcem odcházím z vlády," oznámila.

Osud připravovaného prováděcího zákona k brexitové dohodě je nyní velmi nejistý, ačkoli Mayová dnes trvala na tom, že jej poslancům předloží. Část vlády požaduje, aby hlasování plánované na 7. června odvolala, nebo přinejmenším změnila část týkající se "potvrzovacího" referenda.

I kdyby se Mayové podařilo v premiérské funkci vydržet dostatečně dlouho a dostat návrh zákona do klíčového druhého čtení, pravděpodobnost, že bude schválen, je podle médií mizivá. Jak napsal deník The Guardian, nový plán po jeho ohlášení "sestřelili" poslanci z různých politických stran, lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn dnes jeho podporu znovu vyloučil.

Za pokračujícího patu kolem brexitu budou ve čtvrtek Britové volit své zástupce do Evropského parlamentu, ačkoli měla jejich země být už skoro dva měsíce mimo Evropskou unii. Vládní konzervativci oslabení aktuální politickou krizí by se podle posledního průzkumu agentury YouGov mohli ve výsledcích propadnout až na páté místo se ziskem sedmi procent hlasů. Pozici favorita v anketě se 37procentní podporou potvrdila Strana pro brexit europoslance Nigela Farage.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 33 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy