reklama
 
 

Konec Theresy Mayové. Britská premiérka oznámila, že rezignuje na svoji funkci

Aktualizováno 24. 5. 2019 12:35
Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky | Video: Associated Press |  00:57
Britská premiérka Theresa Mayová rezignuje, z funkce předsedkyně Konzervativní strany odejde 7. června. Oznámila to v pátek po schůzce se šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce.

Mayová dlouhodobě čelila tlaku kvůli brexitu. Británie touto dobou již neměla být členem Evropské unie, britští poslanci však stále neschválili dohodu o vystoupení z unie, kterou Mayová se zástupci Bruselu vyjednala. Odmítli ji celkem třikrát.

Konzervativci 10. června zahájí několikatýdenní proces volby vůdce, který zároveň Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Podle deníku The Times by Británie nového premiéra mohla mít koncem července.

Mayová v krátkém projevu před sídlem britským premiérů v Downing Street 10 vyjádřila lítost, že se jí nepodařilo završit proces odchodu Británie z Evropské unie. Vyslovila přitom naději, že její nástupce bude o realizaci brexitu usilovat ještě důrazněji.

Mezi kandidáty na post v čele Konzervativní strany je třeba bývalý šéf britské diplomacie a jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu Boris Johnson nebo Andrea Leadsomová, která za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu a která ve středu z této funkce odešla.

Konzervativci utrpěli začátkem měsíce těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídaly i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

Británie má podle současných plánů opustit Evropskou unii 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se to stane.

Corbyn chce volby

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn řekl, že rozhodnutí Theresy Mayové rezignovat je správné. Vyzval, aby se v Británii co nejrychleji konaly předčasné parlamentní volby, protože rozdělení konzervativci prý nemohou zemi vést.

"Parlament je v patové situaci a konzervativci nenabízejí žádná řešení pro další výzvy, jimž naše zemi čelí," řekl Corbyn. "Ať se stane novým lídrem konzervativců kdokoli, musí nechat lidi okamžitě v parlamentních volbách rozhodnout o budoucnosti naší země," dodal. Poslední věc, kterou Británie potřebuje, jsou podle něho další týdny vnitrostranických bojů uvnitř konzervativního tábora.

Irsko: Lepší brexitová dohoda nepřijde

Na krok Mayové už zareagovalo sousední Irsko. Tamní ministr zahraničí Simon Coveney se nechal slyšet, že Evropská unie podle něj žádnému novému britskému premiérovi stejně nenabídne lepší dohodu o brexitu. 

"Z mého pohledu nevidím, že by Evropská unie kterémukoli novému (britskému) ministerskému předsedovi nabídla lepší nebo velmi odlišnou dohodu od toho, co nabídla Therese Mayové," řekl Coveney rozhlasové stanici Newstalk.

"Myšlenka, že nový premiér bude tvrdší vyjednávač a přijde s tím za EU a získá pro Británii mnohem lepší dohodu? Takhle EU nepracuje," dodal šéf irské diplomacie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zase ocenil "statečnou práci" Theresy Mayové a zároveň se vyslovil pro rychlé vyjasnění brexitu. "Je příliš brzy na spekulace o důsledcích tohoto rozhodnutí. Zásady Evropské unie se budou dál uplatňovat, zejména priorita zachovat dobré fungování EU, což vyžaduje rychlé vyjasnění," dodal Macron v prohlášení.

autoři: Zahraničí, ČTK | 24. 5. 2019 11:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama