Konec Theresy Mayové. Britská premiérka oznámila, že rezignuje na svoji funkci

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 5. 2019 12:35
Britská premiérka Theresa Mayová rezignuje, z funkce předsedkyně Konzervativní strany odejde 7. června. Oznámila to v pátek po schůzce se šéfem parlamentního výboru konzervativních poslanců Grahamem Bradym. V čele vlády zůstane, dokud si její strana nenajde nového vůdce.
Theresa Mayová oznamuje konec ve funkci premiérky | Video: Associated Press

Mayová dlouhodobě čelila tlaku kvůli brexitu. Británie touto dobou již neměla být členem Evropské unie, britští poslanci však stále neschválili dohodu o vystoupení z unie, kterou Mayová se zástupci Bruselu vyjednala. Odmítli ji celkem třikrát.

Konzervativci 10. června zahájí několikatýdenní proces volby vůdce, který zároveň Mayovou vystřídá v premiérském křesle. Podle deníku The Times by Británie nového premiéra mohla mít koncem července.

Mayová v krátkém projevu před sídlem britským premiérů v Downing Street 10 vyjádřila lítost, že se jí nepodařilo završit proces odchodu Británie z Evropské unie. Vyslovila přitom naději, že její nástupce bude o realizaci brexitu usilovat ještě důrazněji.

Mezi kandidáty na post v čele Konzervativní strany je třeba bývalý šéf britské diplomacie a jeden z nejvýraznějších stoupenců brexitu Boris Johnson nebo Andrea Leadsomová, která za kabinet vytvářela agendu dolní komory parlamentu a která ve středu z této funkce odešla.

Konzervativci utrpěli začátkem měsíce těžké ztráty v místních volbách v Anglii a v Severním Irsku a drtivou porážku jim předpovídaly i průzkumy před volbami do Evropského parlamentu, které se v Británii konaly ve čtvrtek.

Británie má podle současných plánů opustit Evropskou unii 31. října, stále ale není jasné, za jakých podmínek se to stane.

Corbyn chce volby

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn řekl, že rozhodnutí Theresy Mayové rezignovat je správné. Vyzval, aby se v Británii co nejrychleji konaly předčasné parlamentní volby, protože rozdělení konzervativci prý nemohou zemi vést.

"Parlament je v patové situaci a konzervativci nenabízejí žádná řešení pro další výzvy, jimž naše zemi čelí," řekl Corbyn. "Ať se stane novým lídrem konzervativců kdokoli, musí nechat lidi okamžitě v parlamentních volbách rozhodnout o budoucnosti naší země," dodal. Poslední věc, kterou Británie potřebuje, jsou podle něho další týdny vnitrostranických bojů uvnitř konzervativního tábora.

Irsko: Lepší brexitová dohoda nepřijde

Na krok Mayové už zareagovalo sousední Irsko. Tamní ministr zahraničí Simon Coveney se nechal slyšet, že Evropská unie podle něj žádnému novému britskému premiérovi stejně nenabídne lepší dohodu o brexitu. 

"Z mého pohledu nevidím, že by Evropská unie kterémukoli novému (britskému) ministerskému předsedovi nabídla lepší nebo velmi odlišnou dohodu od toho, co nabídla Therese Mayové," řekl Coveney rozhlasové stanici Newstalk.

"Myšlenka, že nový premiér bude tvrdší vyjednávač a přijde s tím za EU a získá pro Británii mnohem lepší dohodu? Takhle EU nepracuje," dodal šéf irské diplomacie.

Francouzský prezident Emmanuel Macron zase ocenil "statečnou práci" Theresy Mayové a zároveň se vyslovil pro rychlé vyjasnění brexitu. "Je příliš brzy na spekulace o důsledcích tohoto rozhodnutí. Zásady Evropské unie se budou dál uplatňovat, zejména priorita zachovat dobré fungování EU, což vyžaduje rychlé vyjasnění," dodal Macron v prohlášení.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy