Vojáci filipínské armády naléhají na zbývající obyvatele okolí vulkánu, aby urychleně opustili své domovy.
Sopka vychrlila během pondělí šestkrát sloup popela až do výšky 800 metrů a vulkanologové zaznamenali více než sto otřesů země, které sice nebyly pro člověka většinou postřehnutelné, ale podle odborníků svědčí o nadcházející erupci. Za posledních čtyřiadvacet hodin zaznamenali 108 otřesů. Za stejnou dobu Mayon vypustila 12 tisíc tun oxidu siřičitého.
"To naznačuje, že k vrcholu sopky se žene nova vlna magmatu, což zvyšuje pravděpodobnost ničivé exploze," varoval podle agentury Reuters vulkanolog Renato Solidum. O hrozící katastrofě hovoří také filipínská prezidentka Gloria Macapagal Arroyová.
Sopka, nejaktivnější ze všech, které na Filipínách jsou, chrlí lávu a popel od července. Podle vulkanologů může vybuchnout každým okamžikem.
Evakuováno bylo zhruba 35 000 vesničanů z okruhu asi osmi kilometrů kolem sopky, připravuje se urychlené vystěhování dalších 20 000 osob.
Na 80 armádních a vládních nákladních aut přepravilo evakuované do 34 středisek v provincii Albay, kde mají vyčkat dalšího vývoje. Přestože evakuace je povinná, mnoho venkovanů zůstalo doma, aby se postarali o dobytek a úrodu a hlídali obydlí před zloději.
Sopka Mayon měřící 2462 metrů leží asi 325 kilometrů jihovýchodně od metropole Manily. Jde o nejaktivnější z 22 činných vulkánů na Filipínách. Za posledních 400 let bylo u ní zaznamenáno přes 50 erupcí, naposledy v letech 2000 a 2001. Nejničivější erupce přišla v roce 1814, kdy zahynulo 1200 lidí.