Plán Trumpa na porážku Islámského státu je přísně tajen. Unikly z něj první detaily, Rusy nepotěší

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2017 10:26
Pentagon tají podrobnosti o nové strategii boje proti Islámskému státu. Ministr obrany James Mattis návrh předložil prezidentovi Donaldu Trumpovi. USA zřejmě do Iráku a Sýrie nepošlou desetitisíce vojáků, spíše budou i nadále spoléhat na své spojence: iráckou armádu a syrské Kurdy. Mattis na rozdíl od Trumpa nehovoří o spolupráci s Ruskem proti Islámskému státu.
Helikoptéra irácké armády ostřeluje Mosul.
Helikoptéra irácké armády ostřeluje Mosul. | Foto: Reuters

Washington - Donald Trump nepošle do Sýrie a Iráku desetitisíce amerických vojáků a nevytvoří ani žádné společné rusko-americké velitelství.

Návrh strategie, který Trumpovi minulý týden předložil ministr obrany James Mattis, nepředpokládá radikální změnu ve srovnání s taktikou Baracka Obamy.

Trump v předvolební kampani sliboval masivní bombardování a rychlé zničení Islámského státu (IS).

Podle agentury Reuters a serveru Daily Beast ale nový plán počítá s dlouhotrvajícím bojem a s tím, že pozemní operace povedou místní američtí spojenci.

"V dokumentu se píše o zničení všech bojovníků Islámského státu, o boji proti všem organizacím hlásícím se k IS a o odstřižení džihádistů od financí a možností rekrutovat nové členy," uvádí s odvoláním na zdroj z amerického ministerstva obrany obvykle dobře informovaný server Daily Beast.

Spojené státy nyní mají v Iráku a Sýrii dohromady necelých šest tisíc vojáků. Islámský stát bombardují americké letouny a američtí vojenští poradci pomáhají irácké armádě v dobývání Mosulu.

Největšího města, které Islámský stát od roku 2014 obsadil.

Americký generál Stephen Townsend, velitel vojsk mezinárodní koalice v Iráku a Sýrii, novinářům řekl, že Washington do oblasti více pozemních jednotek nepošle, protože to není potřeba.

"Neočekávám, že dorazí více amerických vojáků. To, co děláme nyní, v zásadě funguje," uvedl Townsend. Očekává vojenskou porážku Islámského státu během půl roku.

Irácká armáda dobyla východní část Mosulu a nyní útočí na poslední místa, která má ještě Islámský stát v Iráku v rukou: západní břeh Mosulu a město Tal Afár u syrské hranice.

Co se týká spolupráce s Ruskem, sám ministr obrany Mattis uvedl, že "prostor pro vojenskou spolupráci nevidí."

Ruská armáda bojuje v Sýrii na straně režimu prezidenta Bašára Asada a terčem jejích náletů jsou všechny opoziční skupiny.

Townsend řekl, že při likvidaci Islámského státu v Sýrii budou USA nadále spoléhat na syrské Kurdy.

Ti tvoří základ milice nazývané Syrské demokratické síly (SDF), se kterou Američané počítají pro finální útok na Rakku, hlavní město Islámského státu v Sýrii.

Irácké jednotky dobyly důležité letiště v Mosulu
 

Právě se děje

Další zprávy