Volby v Nepálu: bojkot a násilnosti

ČTK, vid
8. 2. 2006 7:25
Káthmándú – V Nepálu dnes začaly rozporuplné obecní volby. Volební místnosti se otevřely za stupňujícího násilí ze strany maoistických povstalců, kteří volby bojkotují.

Volby do místních orgánů jsou pro obyvatele prvním hlasováním po sedmi letech. Bojkotují je kromě maoistů také hlavní politické strany.

Útoky maoistických povstalců

Rebelové v noci na dnešek zaútočili výbušninami nejméně ve třech městech proti vládním budovám, ale nikdo prý nebyl zraněn. Při jejich úterních útocích proti nepálským bezpečnostním silám však zahynulo deset lidí. Vojáci dostali následně nařízeno, aby zastřelili každého, kdo by se pokusil průběh hlasování narušit.

Volební místnosti se otevřely pro 1,9 milionu voličů v 8.00 místního času (3.00 středoevropského). Lidé budou volit starosty a správní rady až do večera.

Foto: Tomáš Daněk

Demokratické volby. Údajně

Volby do obecních zastupitelstev, která mají jen omezené pravomoci, vyhlásil král Gjánéndra jako údajně první krok k demokratizaci země. Král před rokem odvolal vládu, nechal uvěznit vlivné politiky a omezil osobní svobody občanů.

Hlasování však kromě rebelů bojkotují i hlavní politické strany s požadavkem, aby král předal moc zpět vládě s účastí více stran. Obávají se, že král chce středeční hlasování využít pouze k potvrzení své kontroly nad zemí. Očekává se malá volební účast.

#reklama

 

Právě se děje

před 36 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy