Volby v Nepálu: bojkot a násilnosti

ČTK, vid
8. 2. 2006 7:25
Káthmándú – V Nepálu dnes začaly rozporuplné obecní volby. Volební místnosti se otevřely za stupňujícího násilí ze strany maoistických povstalců, kteří volby bojkotují.

Volby do místních orgánů jsou pro obyvatele prvním hlasováním po sedmi letech. Bojkotují je kromě maoistů také hlavní politické strany.

Útoky maoistických povstalců

Rebelové v noci na dnešek zaútočili výbušninami nejméně ve třech městech proti vládním budovám, ale nikdo prý nebyl zraněn. Při jejich úterních útocích proti nepálským bezpečnostním silám však zahynulo deset lidí. Vojáci dostali následně nařízeno, aby zastřelili každého, kdo by se pokusil průběh hlasování narušit.

Volební místnosti se otevřely pro 1,9 milionu voličů v 8.00 místního času (3.00 středoevropského). Lidé budou volit starosty a správní rady až do večera.

Foto: Tomáš Daněk

Demokratické volby. Údajně

Volby do obecních zastupitelstev, která mají jen omezené pravomoci, vyhlásil král Gjánéndra jako údajně první krok k demokratizaci země. Král před rokem odvolal vládu, nechal uvěznit vlivné politiky a omezil osobní svobody občanů.

Hlasování však kromě rebelů bojkotují i hlavní politické strany s požadavkem, aby král předal moc zpět vládě s účastí více stran. Obávají se, že král chce středeční hlasování využít pouze k potvrzení své kontroly nad zemí. Očekává se malá volební účast.

#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy