Manningová, která vyzradila informace WikiLeaks, se ve vězení pokusila o sebevraždu, tvrdí advokáti

ČTK ČTK
12. 7. 2016 6:46
Chelsea Manningová (dříve Bradley Manning) se ve vězení pokusila o sebevraždu, tvrdí její advokáti. Bývalá příslušnice americké armády si ve věznici odpykává 35letý trest za vyzrazení přísně tajných informací skupině WikiLeaks. Advokáti tím vysvětlili, proč byla minulý týden umístěna do nemocnice. Podle nich americká armáda porušila její soukromí, když minulý týden médiím vyzradila, že byla Manningová hospitalizována. Soud v srpnu 2013 shledal Manninga (ještě jako muže) vinným, že serveru WikiLeaks poskytl v letech 2009 a 2010 přes 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu.
Vojín Bradley Manning, dnes Chelsea Manningová.
Vojín Bradley Manning, dnes Chelsea Manningová. | Foto: Reuters

Washington - Chelsea Manningová, která si odpykává trest za vyzrazení přísně tajných informací skupině WikiLeaks, se ve vězení pokusila o sebevraždu. Podle agentury AP to uvedli její advokáti, kteří tím vysvětlili, proč byla minulý týden umístěna do nemocnice. Manningová byla ještě jako vojín Bradley Manning v roce 2013 odsouzena k 35 letům vězení.

Podle advokátů americká armáda porušila její soukromí, když minulý týden médiím vyzradila, že byla Manningová hospitalizována. "Raději by zachovala soukromé zdravotní informace v soukromí a věnovala se zotavení," uvedli její právníci, kteří podle AP patrně o hospitalizaci nevěděli do chvíle, kdy se jich na událost začali ptát novináři.

Soud v srpnu 2013 shledal Manninga vinným, že serveru WikiLeaks poskytl v letech 2009 a 2010 přes 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Voják byl obžalován z dvacítky trestných činů, za které mu hrozilo až 90 let vězení. Unikl ale obvinění z napomáhání nepříteli, a vyhnul se tím doživotí bez možnosti předčasného propuštění. O podmínečné propuštění může požádat po vypršení třetiny trestu.

Vojenské nápravné zařízení ve Fort Leavenworthu ve státě Kansas povolilo bývalému vojínovi hormonální terapii vedoucí ke změně pohlaví z mužského na ženské. Již v té době mluvili lékařští experti o možných sebevražedných sklonech v případě, že by léčbu a změnu pohlaví odsouzenci věznice nepovolila.

Manningová opakovaně dávala najevo naději, že její případ povede k tomu, že armáda a další instituce uznají potřeby transsexuálů, včetně potřeby specializované lékařské péče. Minulý týden Pentagon oficiálně povolil transsexuálům pracovat pro vojsko.

 

Právě se děje

Další zprávy