Mandelu zatkli v 60. letech na základě tipu agenta CIA, napsal britský deník

ČTK ČTK
15. 5. 2016 20:02
Zásadní informace vedoucí k Mandelovu dopadení v roce 1962 poskytl jihoafrickým úřadům agent CIA Donald Rickard. V té době byl pozdější nositel Nobelovy ceny považován za nebezpečného komunistického povstalce, který by mohl představovat hrozbu i pro Západ. Podle britského listu The Sunday Times (ST) spolupracovník rozvědky odhalil svou historickou roli v Mandelově zadržení režisérovi Johnu Irvinovi krátce před svou smrtí.
Nelson Mandela
Nelson Mandela | Foto: Aktuálně.cz

Johannesburg - Bojovníka za lidská práva a prvního černošského prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandelu v 60. letech zatkli na základě tipu agenta americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Podle britského listu The Sunday Times (ST) spolupracovník rozvědky Donald Rickard odhalil svou historickou roli v Mandelově zadržení režisérovi Johnu Irvinovi krátce před svou smrtí.

Mandela bojoval v Jižní Africe proti apartheidu, tedy politice rasové segregace. V roce 1962 byl zatčen v Durbanu a odsouzen na doživotí. Odseděl si 27 let. Po propuštění z vězení v roce 1990 se spolu s prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem podílel na zániku apartheidu. V prvních svobodných volbách dovedl Africký národní kongres (ANC) k vítězství a stal se prezidentem JAR. Zemřel v roce 2013 ve věku 95 let.

Zásadní informace vedoucí k Mandelovu dopadení v roce 1962 poskytl jihoafrickým úřadům agent CIA Rickard. V té době byl pozdější nositel Nobelovy ceny považován za nebezpečného komunistického povstalce, který by mohl představovat hrozbu i pro Západ, uvedla BBC.

Rickard působil jako zástupce konzula USA v Durbanu. Pro CIA pracoval do roku 1978. Mandela byl podle něj "zcela pod kontrolou Sovětského svazu".

"Odhalení potvrzuje to, co jsme dlouho věděli: že pracují proti nám, a to i teď. Není to vycucané z prstu, není to konspirační teorie," uvedl v reakci na zprávu mluvčí ANC Zizi Kodwa. CIA podle něj zasahuje do jihoafrické politiky i nadále.

Mandela byl prezidentem JAR od roku 1994 do roku 1999. Na americkém seznamu teroristů ale figuroval až do roku 2008. Na návštěvu USA tak mohl vyrazit jen na zvláštní povolení.

 

Právě se děje

Další zprávy